YDA Holding projelerindeki yatak kapasitelerini iki katına çıkarmayı hedefliyor!

YDA Holding projelerindeki yatak kapasitelerini iki katına çıkarmayı hedefliyor! YDA Holding projelerindeki yatak kapasitelerini iki katına çıkarmayı hedefliyor!

5 bin yatak kapasitesini iki katına çıkarmayı hedeflediklerini belirten YDA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, "Bir altyapı holdingi kuracağız ve halka arz edeceğiz" dedi.Taahhüt projeleri kapsamında hastane inşaatları, Kamu-Özel Ortaklığı (Public-Private Partnership - PPP) projeleri kapsamında da şehir hastaneleri yapan YDA Holding, mevcut projelerdeki 5 bin olan yatak kapasitesini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Yeni yatırımların finansmanı için yeni bir holding kurarak bu firmayı halka açacaklarını söyleyen YDA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, "Üç dört yıl sonra YDA'yı uluslararası bir holding haline getirmeyi düşünüyoruz. Altyapı holdingi kuracağız. YDA Infra Holding adında. Bu şirket tüm sağlık ve havalimanı işletmeleri için kurulacak. 2017'nin ilk çeyreğinde Kayseri açılacak. Manisa 2017, Konya ve Urfa 2018'de devreye girecek. Kuracağımız bu Infra Holding nakit akışının başlamasının ardından ilk senesinde halka arz edilecek" dedi. PPP ile devletin de vatandaşın da özel sektörün de kazandığını belirten Arslan, modelin farklı alanlarda da yaygınlaşmasından yana. Okan Üniversitesi'nden Yardımcı Doçent Dilek Leblebici Teker'in 100 yatak kapasitesi için 20 yıllık bir Kamu Özel Ortalığı varsayımı ile yaptığı hesaplamaya göre devlet hazinesine katkı 8 milyon doları buluyor. 


1.35 MİLYAR EURO'LUK YATIRIM 

Arslan, gelecek 4 yılda, Şehir Hastaneleri ve Dalaman Havalimanı İç Hatlar Terminali İnşaatı ile PPP altyapı projelerine 1 milyar 350 milyon euronun üzerinde yatırım yapacaklarını belirtti. Eski hastanelerin toplam inşaat alanının yatak başına alanının 50-70 metrekare iken yeni projelerde bu rakamın 120-150 arasında olduğunu da belirten Arslan, "ABD'de bu rakam 250-270 iken, yapılacak yeni şehir hastanelerinde 270 metrekare olacak. Bu örnek bile sağlık hizmetinin kalitesini gösteren bir ölçek" dedi. 


ALTYAPIYA ÖZEL FON KURULMALI

2023 hedeflerinin tamamlanması için 250 milyar dolarlık bir yatırım gerektiğine dikkat çeken Arslan, "Bunun için en azından 30 milyar dolarlık bir sermaye büyüklüğüne sahip olunması gerek. Bu büyüklükte bir aktifimiz olmadığı için bir 'Altyapı Sermaye Fonu' kurulmalı diye düşünüyorum. Hazine'nin 100 milyon dolar gibi cüzi bir miktarla başlatabileceği bu tür bir fon yurtdışından ve içeriden emeklilik fonları dahil ciddi paralar çekebilir" şeklinde konuştu.


FİNANSMANDA MEDENİYETLER İTTİFAKI

İslam Kalkınma Bankası, özel sektör ve kalkınma bankaları ile birlikte ilk kez bir hibrit finansmana imza attıklarını belirten Arslan, "350 milyon euro kredi aldık. Avrupa Yatırım Kalkınma Bankası, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası, Unicredit, Siemens ve İslam Kalkınma Bankası'ndan. Konvansiyonel bankalar ve finans kurumlarını bir araya getirdik. Aynı zamanda İslami ve konvansiyonel finansı da buluşturduk" dedi.


Sabah

Haber Habertürk Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


YDA Park Avenue projesinin satışlarına devam eden YDA Group, şimdi Ankara'da farklı noktalarda 3 yeni projede yaklaşık 5 bin konut inşa etmeye hazırlanıyor.

 

YDA Group'un  Ankara  Yenimahalle'de yapımı süren bin 855 konutluk YDA Park Avenue projesinin ilk etap dairelerinin yüzde 95'i satıldı. Gelen talebi karşılamak için ikinci etabı planlanandan erken satışa sunduklarım belirten YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, "Konut satışlarımızın yanı sıra cadde mağazaları kiralamalarımız da hızla devam ediyor" diye konuştu Önümüzdeki aylarda 3 projede toplam 5 bin konut inşa etmeye hazırlanan YDA Group, öncelikle Söğütözü'nde 336 lüks konut ve ofisten oluşan karma projenin lansmanını yapmaya hazırlandıklarını söyledi. Arslan "Yine Söğütözü'nde A Plus ofis ve cadde mağazalarından oluşan Tower projesinin hazırlıklarını sürdürüyoruz" dedi. Hüseyin Arslan, Ankara Batıkent'te 4 bin 500 konut ve 40 bin metrekare AVM'den oluşan proje ve Çayyolu Alacaatlı'da 493 konut, sosyal tesisler ve ticari alanlardan oluşan projeleriyle farklılık yaratmayı hedeflediklerini söyledi. 'BDDK'NIN BİNASINI DA ÜSTLENDİK' 


istanbul Ataşehir Finans Merkezi'ndeki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) hizmet binasının yapımıno üstlendiklerini belirten Arslan, "Bu yıl hizmete açılan Kazakistan Astana Milli Parkı da bunlardan biri. Önümüzdeki yıl içinde yine pek çok ülkede böyle önemli projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz" dedi. HabertürkHaber Yeni Akit'te şöyle yer aldı;

Taahhüt projeleri kapsamında hastane inşaatları, Kamu-Özel Ortaklığı (Public-Private Partnership - PPP) projeleri kapsamında da şehir hastaneleri yapan YDA Holding, mevcut projelerdeki 5 bin olan yatak kapasitesini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Yeni yatırımların finansmanı için yeni bir holding kurarak bu firmayı halka açacaklarını söyleyen YDA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, "Üç dört yıl sonra YDA'yı uluslararası bir holding haline getirmeyi düşünüyoruz. Altyapı holdingi kuracağız. YDA Infra Holding adında. Bu şirket tüm sağlık ve havalimanı işletmeleri için kurulacak. 2017'nin ilk çeyreğinde Kayseri açılacak. Manisa 2017, Konya ve Urfa 2018'de devreye girecek. Kuracağımız bu Infra Holding nakit akışının başlamasının ardından ilk senesinde halka arz edilecek" dedi. PPP ile devletin de vatandaşın da özel sektörün de kazandığını belirten Arslan, modelin farklı alanlarda da yaygınlaşmasından yana. Okan Üniversitesi'nden Yardımcı Doçent Dilek Leblebici Teker'in 100 yatak kapasitesi için 20 yıllık bir Kamu Özel Ortalığı varsayımı ile yaptığı hesaplamaya göre devlet hazinesine katkı 8 milyon doları buluyor. 

Yeni Akit