06 / 12 / 2023

Yeni havalimanının açılışına dünya şahitlik edecek!

Yeni havalimanının açılışına dünya şahitlik edecek!

Türkiye, tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açılıyor.Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, tamamlandığında, dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'ndaki açılışı öncesi hazırlıklar da son aşamaya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü açılışı dünyanın dört bir yanından gelecek konukların şahitliğinde gerçekleştirilicek.

Anadolu Ajansı muhabirinin derlediği bilgilere göre, Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Ortak Girişim Grubu'nca yapılan İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk fazı, cumhuriyetin kuruluş yıl dönümünde hizmete açılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hizmete alınacak olan yeni havalimanının açılış törenine, aralarında devlet ve hükümet başkanları ile ulaştırma bakanlarının da olduğu çok sayıda yabancı konuğun geleceği belirtildi. Gelişini teyit eden üst düzey konuk sayısının 50'yi geçtiği bildirildi. Açılış töreni canlı yayınlarla dünyanın dört bir yanından da izlenecek.

Yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli havalimanının ilk fazının açılış töreni, 29 Ekim tarihinde saat 16.00'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın konseriyle başlayacak.

Toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerinde hayata geçirilen havalimanının ilk fazının açılması için 6 milyar avroluk yatırım yapıldı. Havalimanının diğer etapları da yolcu artışlarına bağlı olarak 2023 yılına kadar tamamlanacak.

Kamu kaynakları yerine özel sektörün kaynaklarıyla yap-işlet-devret (YİD) modeliyle hayata veçirilen havalimanı, tamamlandığında 6 bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olmuş olacak.

İlk uçuş 31 Ekim'de Ankara'ya

Açılış konuşmalarından sonra hizmete açılacak havalimanından ilk sefer, THY tarafından Boeing 777 ile 31 Ekim tarihinde Ankara'ya düzenlenecek.

İlk etabı hizmete açıldığında günlük 5'er kalkış ve inişin yapılacağı havalimanından, 1 Kasım'da Antalya, 2 Kasım'da da İzmir'e uçak seferi yapılacak.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi de resmi Twitter hesabından, İstanbul Yeni Havalimanı'ndan yapılacak yurt içi seferler için 59 liradan, yurt dışı için ise kampanyalı fiyatlardan satışa sunulan 21 bini aşkın promosyonlu uçak bileti rezervasyonu yapıldığını açıkladı.

THY buradan yurt dışına ilk uçuşunu 1 Kasım tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Ercan Havalimanı'na yapacak. Azerbeycan'ın Bakü Haydar Aliyev Havalimanı'na ilk uçuş ise 8 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek.

Yıl sonuna kadar taşınmanın tamamlanmasından sonra günde 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek ve350'den fazla destinasyona uçuş olacak. Havalimanı, 250 havayolu şirketine de hizmet verecek.

Diğer bir  yandan, sene sonuna kadar İstanbul Yeni Havalimanı'ndan şehir merkezine toplu taşıma ücretlerinde yüzde 50 indirime gidilecek, havalimanı otoparkı da ücretsiz olarak kullanılabilecek.

İstanbul Yeni Havalimanı ihale sürecinde neler yaşandı?

İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılışına son 48 saat!

İstanbul Yeni Havalimanı için bilet fiyatları belli oldu!

Geri Dön