Yenişehir'de yapı kullanma izni olmayan binalar mühürlenecek!

Yenişehir'de yapı kullanma izni olmayan binalar mühürlenecek!Mersin Yenişehir Belediyesi, kent geneline yapı kullanma izni olmayan binaların mühürleneceği konusunda sakinlerine uyarıda bulundu.


Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, yapı kullanma izni bulunmayan binaların tehlike yarattığını ve vatandaşların can ve mal güvenlikleri sebebiyle bu konutları satın almamaları gerektiğini söyledi. Yenişehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; mağduriyetleri önlemek amacıyla yapı kullanma izni olmayan konutları mühürleyeceklerini vurgulayan Başkan Özyiğit, “Hemşehrilerimizin can ve mal güvenliğini korumak bizim öncelikli sorumluluğumuz” dedi.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit Yenişehir’de konut ve ticari alanlarının geliştiğini söyledi ve inşaat ruhsatı alarak biten fakat kullanma izni olmayan binaların hukuki ve teknik açıdan tamamlanmamış sayıldığına vurgu yaptı. Başkan Özyiğit, kullanma izni olmayan binaların hukuki ve teknik açıdan inşaat olarak değerlendirildiğini ve vatandaşların can güvenliğini riske attığını dile getirdi. 

Yapı kullanma izni olmayan binalarda yasa gereği bağımsız bölüm aboneliği yapılarak binalara su, elektrik ve doğalgaz bağlanamıyor. Ek olarak izni olmayan binaların çoğunda “şantiye elektriği ve suyu” kullanılıyor. Bu durum elektrikli ev aletlerinde arızalara sebep olurken, yangın gibi kötü sonuçlara da neden olabiliyor. 

 Yenişehir

İzni olmayan yapılara altyapı hizmeti yok

3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 31. Maddesi’nde konuyla ilgili olarak “İnşaatın bitme günü, kullanma izninin verildiği tarihtir. Kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılarda izin alınıncaya kadar elektrik, su ve kanalizasyon hizmetlerinden ve tesislerinden faydalandırılamazlar. Ancak kullanma izni alan bağımsız bölümler bu hizmetten istifade ettirilirler.” hükmü yer alıyor. 

Yapı kullanma izin belgesi nasıl alınır?

Müracaat üzerine yapının ruhsat ve eklerine uygun olduğu ve kullanılmasında fen ve sağlık açısından sakınca görülmediğinin saptanması ve evrakların tamamlanmasıyla yapı kullanma izni düzenlenir. Vatandaşlar yenisehir.bel.tr adresini de ziyaret ederek detaylı bilgi alabilecek.

Mersin Yenişehir'in galericiler sitesi ve küçük sanayi sitesi projesi TBMM'de!