15 / 08 / 2022

Yeşilköy Süryani Ortodoks Kilisesi'nin temeli bugün atılıyor!

Yeşilköy Süryani Ortodoks Kilisesi'nin temeli bugün atılıyor!

İstanbul Süryani Kadim Vakfı Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi temeli bugün atılacak. Saat 14.00'te planlanan törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da da katılacak.İstanbul Süryani Kadim Vakfı Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi’nin temeli bugün atılacak. Yeşilköy’deki eski Katolik Mezarlığı’nın kullanılmayan bölümüne inşa edilecek kilisenin temel atma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşecek. 

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre; Süryani cemaatinin bağışlarıyla 2 yıl içinde tamamlanması planlanan kilise için Papa’dan izin alındı. Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda bize çok desteği oldu. Temel atma töreninde bizi onurlandırdıklarında mutluluğumuz bir kat daha artacak. Mor Efrem Süryani Ortodoks Kilisesi, kadim kiliselere ait Cumhuriyet tarihinde yapılan ilk kilise olacak. Cumhurbaşkanımız hem kilise iznini veren hem de temel atma törenine katılan ilk devlet başkanımız olacak. İnşallah açılış kurdelesini de kendisinin kesmesini istiyoruz.”

Kilisenin mezarlığın yanındaki boş kısma yapıldığını söyleyen Susin, proje sürecinde arazide kayıp mezar olup olmadığının da araştırıldığını, daha sonra Anıtlar Kurulu'nun da projeyi onayladığını belirtti. Proje için Papa'dan da izin alınmıştı.

Yeşilköy, Süryani nüfusunun en yoğun olduğu semt. Bu yüzden kilisenin Yeşilköy'de inşa edilmesine karar verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yeşilköy'de bir araziyi Süryanilere tahsis etti. Eski Katolik Mezarlığı arazisi kilise için tahsis edildi. Süryani Vakfı, kilise inşaatının başlaması için gerekli başvurularını yaptı. İstanbul Koruma Kurulu, söz konusu inşaat için gerekli izinleri verdi. İnşaat için çalışmalar başladı. Ancak Yeşilköy Katolik Vakfı, arazinin tahsis edilmesi işlemine karşı dava açtı. Açılan davada İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin araziyi kilise için tahsis edemeyeceği belirtilerek işlemin iptal edilmesi ve araziyle ilgili tedbir kararı alınmasını istedi. Mahkeme, dava süreci devam ederken araziye tedbir kararı koydu. İnşaat çalışmaları durdu. Ayrıca, kilise inşaatının yeniden başlaması için Süryani toplumu yoğun bir diplomasi trafiğine başladı. Konu Vatikan'a Papa Francis'e kadar taşındı. Görüşme trafiği sonuç verdi. Katolik Vakfı, arazi üzerindeki tedbir kararını kaldırttı. Arazinin tahsisine ilikşkin dava süreci devam ediyor.