YHT projelerine 2020'de 4,9 milyar liralık yatırım yapılacak!

YHT projelerine 2020'de 4,9 milyar liralık yatırım yapılacak!

2020 Yılı Yatırım Programı kapsamında, yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine bu yıl yaklaşık 4,9 milyar liralık yatırım yapılacak.2020 Yılı Yatırım Programı'na göre yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine 2020 yılında yaklaşık 4,9 milyar liralık yatırım yapılacak. En fazla ödenek ise 2 milyar 550 milyon lirayla Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için ayrıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; 2020 Yılı Yatırım Programı tarafından yapılan derlemeye göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ödenekleri yüzde 42,43'ü demir yolu yatırımları için ayrılacak.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolu İşletmesine (TCDD) 8 milyar 452 milyon lira, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenecek diğer demir yolu projelerine 1,6 milyar lira, TCDD Taşımacılık AŞ'ye 600 milyon lira olmak üzere toplam 10,7 milyar liralık yatırım planlanıyor.

TCDD'ye ayrılan yatırım bütçesinin büyük bir kısmı yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine ayrılacak. Bu projeler için yaklaşık 4,9 milyar liralık yatırım yapılacağı açıklanacak. Bir başka ifadeyle TCDD'nin yatırım ödeneğinin yüzde 45,8'i yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine harcanacak.

Projeler içinde en fazla ödenek, geçtiğimiz yıl olduğu gibi Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için ayrıldı. YHT hattında, 2 milyar 550 milyon lira yatırım yapılması planlanıyor.

Adana-Osmaniye-Gaziantep Yüksek Standartlı Demiryolu'na ayrılan ödenek 650 milyon lira olarak açıklanırken, Ankara-İstanbul Hızlı Tren için yaklaşık 629 milyon lira, Topkale-Bahçe, Nurdağı-Başpınar-Gaziantep-Mustafayavuz Demiryolu (Gaziray dahil) için 500 milyon lira yatırım yapılması planlanıyor.

Demir yolu ulaştırmasının çeşitli illerde yapılan projeler için 17 hızlı tren seti, kontrollük, müşavirlik ve 1 simülatör için 1 milyar 358 milyon lira ödenek yapılacak.

Kamu yatırımlarında en büyük pay ulaştırmaya!