Yozgat en fazla göç veren şehir oldu!

Yozgat en fazla göç veren şehir oldu! Yozgat en fazla göç veren şehir oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerinden elde edilen derlemeye göre Van’ı geride bırakan Yozgat en fazla göç veren iller arasında birinci sıraya yerleşti.Son beş yıllık TÜİK verilerine göre Van’ı geride bırakan Yozgat en fazla göç veren iller arasında birinci sıraya yerleşti. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerinden elde edilen derlemeye göre Nüfus kayıt sistemine göre son 5 yılda 67 ilin nüfusu artarken, 14 ilin nüfusu geriledi. 81 vilayet içinde oransal olarak en fazla Antalya’nın nüfusu artarken, nüfusu en fazla azalan şehir ise Yozgat oldu.


Yıllardır Yozgat’ın kanayan bir yarası olan ve her gün eriyen Yozgat’ta göç gerçeği yayınlanan son istatistik raporlarında da kendini bir kez daha gösterdi. Ekonomik bakımdan bir türlü hak ettiği seviyeye gelemeyen başta sağlık, eğitim ve tarım konusunda sorunları önlenemeyen Yozgat’ta geçen süreye rağmen göçe bir çözüm bulunamadı. Yayımlanan her rapor ve bilimsel verilere rağmen göç gerçeğini görmezden gelen yöneticilerin bir kısmı ise görev sürelerini göçü inkar etmekle doldurdu.


Geçtiğimiz yıllarda göç veren iller arasında ilk beşe girerek Van’dan sonra ikinciliği paylaşan Yozgat açıklanan son verilerde nüfusu en fazla azalan iller sıralamasında Van’ın koltuğunu kaparak birinci sıraya yükseldi. Son beş yılda Amasya, Çankırı, Çorum, Erzurum, Isparta, Kars, Kırşehir,Kütahya, Sivas, Tokat, Zonguldak, Kırıkkale ve Ardahan vilayetlerinin nüfusunda nispeten azalma göze çarparken, Yozgat’ta ki nüfus azalması zirve yaptı. Bu kapsamda en fazla nüfusu azalan şehir yüzde 11,24 ile Yozgat oldu. 2009 yılında 487 bin 365 kişi olan Yozgat nüfusu 2014 yılında 432 bin 560 kişiye kadar düştü. Yozgat’ı bir adım geriden takip eden Ardahan’da nüfus azalış sayısının yüzde 6, Tokat’ta bu rakamın yüzde 4, Kırıkkale ve Zonguldak vilayetlerinde ise yüzde 3 seviyesinde olması Yozgat’taki göçün ve erimenin boyutunu gözler önüne serdi. Türkiye’de son 5 yılda nüfus artışında oransal olarak Antalya, sayısal olarak ise İstanbul’un ilk sırada yer aldığı belirtildi.


Sorgun Postası