Yunanistan’da sığınmacılar için tesisler inşa edilecek!

Yunanistan’da sığınmacılar için tesisler inşa edilecek!

AB, Yunanistan’daki sığınmacıların yaşam koşullarını geliştirmek için 115 milyon avro kaynak aktarılacağını bildirdi. Yunanistan’a sağlanacak desteklemeyle, sığınmacıların mevcut barınakları geliştirilecek, yeni kamplar ve tesisler inşa edilecek.


AB, Yunanistan’daki sığınmacıların yaşam koşullarını geliştirmek için 115 milyon avro kaynak aktarılacağını bildirdi.


Avrupa Birliği (AB), Yunanistan’da bulunan sığınmacıların yaşam koşullarını geliştirmek için ülkeye 115 milyon avroluk acil destek fonu verileceğini açıkladı.


AB Komisyonu, Yunanistan’daki sığınmacıların yaşam koşullarını düzeltmek için sağlanacak 115 milyon avroluk desteklemenin insani yardım kurumları vasıtasıyla iletileceğini bildirdi.


AB Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Krizlerden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, AB Komisyonu sığınmacı krizini daha iyi yönetebilmek için Yunanistan hükümetiyle beraber çalışıyor. Yeni sağlanacak fonun amacı, Yunanistan’daki sığınmacıların yaşam koşullarını yükseltmek ve onları kışa hazırlamak.” değerlendirmesinde bulundu.


Yunanistan’a sağlanacak desteklemeyle, sığınmacıların mevcut barınakları geliştirilecek, yeni kamplar ve tesisler inşa edilecek, altyapı ve kanalizasyon projeleri gerçekleştirilecek.


Ayrıca, sığınmacılara doğrudan ödeme yönetimi olarak kullanabilecekleri kuponlar dağıtılacak ve sığınmacı çocukların eğitime erişimleri desteklenecek.


Öte yandan, AB bu yıl Yunanistan’a sığınmacılar için 83 milyon avro kaynak sağlamıştı. Balkan yolunun kapalı olması nedeniyle Yunanistan’da 60 bine yakın sığınmacı bulunuyor. Bu sığınmacılar, terk edilmiş kışlalarda ve fabrikalarda ağırlanıyor.


AA