Yüreğir'de 54 dönümlük temalı park inşa ediliyor!

Yüreğir'de 54 dönümlük temalı park inşa ediliyor!


Yüreğir Belediyesi dev bir park daha inşa ediyor. Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, “54 dönümlük ‘temalı park’ Adana’mıza hayırlı olsun” dedi


Yüreğir yeşil alan ve parkları ile gerçek bir değişim yaşıyor. Mahallerde yer alan irili ufaklı onlarca parkın yanı sıra, bir dönem hayali bile kurulamayan büyük temalı park projeleri hayata geçiriliyor. Atakent Mahallesi'nde 54 dönümlük temalı park için çalışmalar başladı, ilk kazma vuruldu. Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan "İlçemizde bugüne kadar hep ilkleri gerçekleştirdik, temalı parkımız sadece Yüreğir için değil  Adana  için de bir ilk olacak" dedi.


İLÇENİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Yüreğir yeşil alan ve parkları ile modern bir kent olma yolunda emin adımlarla hızla ilerliyor. Mahallerde yer alan irili ufaklı onlarca parkın yanı sıra, büyük temalı park projeleri hayata geçiriliyor. 30 dönümlük Kültür Park, Atakent Mahallesi'nde çalışmalarına başlanan projenin hayata geçirilmesiyle ilçenin en büyük parkı unvanını temalı parka devredecek. 54 dönümlük temalı park için ilk kazma vuruldu. Yüreğir Belediyesi ekiplerinin çalışmaları başladı. 54 bin 300 metrekare alanda projelendirilen park içerisinde Adana'da da ilk olacak birçok uygulama kente hareket katacak. Temalı parkın bölgede bir ilk olacağını belirten Başkan Çelikcan, "Herkesin gezmeye gelebileceği bir alan oluşturuyoruz. Bölgemizde eksikliğini düşündüğümüz parkımızın içerisinde her yaştan öğrencilerimizin faydalanacağı temalı çocuk oyun alanları, planetaryum (gökevi), müze binası, gezinti yolları, yürüyüş ve koşu parkuru, bisikletli gezi parkuru, pergolalı gölge alanları, spor alanları, kermes ve festival alanı, yenilebilir ürünler bahçesi, kafeteryalar, çay bahçeleri, el sanatları sergi birimleri gibi çok değişik faaliyetlerin yapılabileceği alanlar olacak" şeklinde konuştu.


HEDEF 2017 YILI SONU

Yüreğir Belediyesi tarafından inşasına başlanan temalı parkın bölgeye bir canlılık kazandıracağını belirten Başkan Çelikcan "Temalı parkımız içerisinde birçok etkinliğin bir arada yapılacak olması nedeniyle hem Yüreğir hem de Adana için çok önemli bir projedir. Parkımızı 2017 yılı sonuna kadar hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bugüne kadar Yüreğir'de hep ilkleri gerçekleştirdik. Temalı parkımız sadece Yüreğir için değil Adana için bir ilk olacak. Sadece Yüreğir'e değil, Adana'ya, bölgemize hayırlı olsun" dedi.


KURTULUŞ SAVASI MÜZESİ

Temalı parkın içerisinde yer alacak olan Kurtuluş Müzesi de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Çocuklara kurtuluş savaşını görsel bir şekilde anlatma imkanı verecek müze ile atalarımızın hangi şartlarda vatan savunması yaptıkları şimdiki kuşaklara en iyi şekilde anlatılacak. Bir benzeri Anıtkabir'de bulunan müzede Kurtuluş Savaşı'nda yaşanan olaylar dönemin resimlerinden yararlanarak canlandırılacak. Müzede panoramaları izlerken ziyaretçiler, top sesleri, kılıç şakırtıları, at nalları, "Allah Allah" nidaları gibi savaş efektleri duyacak.Sabah Güney