Yusuf Öztürk: Atık alım tesislerine ihtiyaç var!

Yusuf Öztürk: Atık alım tesislerine ihtiyaç var! Yusuf Öztürk: Atık alım tesislerine ihtiyaç var!

İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, bütün gemilerin atıklarının etkin olarak takibini sağlamak amacıyla hayata geçirilen Mavi Kart sisteminin, en kısa sürede tüm bölgelerde uygulanması gerektiğini söyledi.
İMEAK DTO  İzmir  Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, bütün gemilerin atıklarının etkin olarak takibini sağlamak amacıyla hayata geçirilen Mavi Kart sisteminin, en kısa sürede tüm bölgelerde uygulanması gerektiğini söyledi. 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Deniz Ticaret Odası koordinesinde Çeşme Sisus Otel'de düzenlenen "Mavi Kart Uygulamalarının Değerlendirilmesi Çalıştayı"nın ikinci gününde konuşan Başkan Öztürk, "Ayvalık'tan Didim'e kadar olan sorumluluk sahamızda bulunan 15 liman ve 8 marinada atık alım tesisleri mevcut olup, bu tesisler sadece kendi gemi ve müşterilerine hizmet verebilmektedir. Bu tesislerde kendi müşterisi olmayan gemi/teknelerin (balıkçı ve gezi teknelerinin) atık vermesi (ticari açıdan) mümkün değildir. Marinalar; müşterisi olan yatların atıkların marina bünyesindeki tesisler aracılığı ile alıyor. Ya da bulunduklan bölgenin özelliğine göre belediyelere teslim ediyor veya kanalizasyon sistemi ile bertaraf ettiriyorlar. Bu hizmetler için marinalara teşvik imkanının sağlaması gerekmektedir. 

Çünkü, bu durumun sektörü mağdur etmemek için faydalı olacağını düşünüyorum. Bu marinalara tesis edilebilecek "Atık Su Otomasyon Sistemi (ASOS)" ile Mavi Kart uygulamasında bir sorun yaşanmayacağı değerlendirilmektedir" dedi. MEAK DTO izmir Şubesi'nin sorumluluk alanı olan kuzeyde Ayvalık'tan güneyde Didim'e kadar olan bölgede ağırlıklı olarak günlük gezi tekneleri, yolcu motorları, balıkçılar ve dalış tekneleri faaliyet göstermekte olduğunu vurgulayan Oztürk, ancak bu teknelerin atıklarını verecekleri yeterli atık alım tesisinin mevcut olmadığının altını çizdi. 


Öztiirk, "Bu teknelere 'Mavi Kart Sistemi/Atık Su Otomasyon Sistemi (ASOS)' tesis edilmesinde sorunlar yaşanabilir. Dolayısıyla bu teknelerin Mavi Kart uygulamasına geçiş süreci uzayabilir" diyerek görüşlerini aktardı. 

Toplantıya katılan Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel ise Çeşme'nin, turizm ilçesi olmayı hakettiğini söyledi. Turizm sektöründe ağırlıklı olarak mevzuattan kaynaklanan sorunların yaşandığını dile getiren Kaymakam Becel, bu sorunların aşılabilmesi için tüm kurumların destek vennesi gerektiğini anlattı.  Marinalar Setur Ayvalık Marina, Setur Çeşme Marina, IC Çeşme Marina, Port Alaçatı Marina, Teos Marina, Setur Kuşadası Marina, D-Marin Didim Marina, Levent Marina.


Yenigün