08 / 08 / 2022

Yusufeli Barajı'nın inşaatında son durum!

Yusufeli Barajı'nın inşaatında son durum!

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, Yusufeli Barajı'nın inşaatında incelemelerde bulundu. Acu, Yusufeli Barajı için yapılan programlamada gövde betonunun 2 yılda tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, Yusufeli Barajı'nın inşaatını inceledi. Gövde betonunun 2 yılda tamamlanmasının hedeflendiğini söyleyen Acu, "Bu program geleneksel beton barajlarda bir dünya rekoru olarak ülkemizin baraj projelerinde geldiği noktayı gösterecektir" dedi.

DSİ'den yapılan açıklamada, Yusufeli Barajı inşaatında gövde beton dökümün başlandığını söyledi. DSİ Genel Müdürü, toplam 4 milyon metreküp gövde hacmine sahip barajda günde 7 bin metreküp, ayda ise 200 bin metreküp beton dökülmesinin planlandığını belirtti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Acu, gövde betonunun 2 yılda tamamlanmasının hedeflendiğine işaret etti. 

Yapılan altyapı çalışmalarıyla yeni Yusufeli ilçesinin yerleşim alanının toplamda 143 hektara çıkarılacağını ifade eden Acu, "Üçüncü bölgede 334 konut inşa ediliyor. Burası konutların yanı sıra 6 iş yeri, 24 derslikli lise, sağlık ocağı ve ilçe jandarma komutanlığından oluşuyor. Ada içi düzenleme, temel kazıları ve beton dökme çalışmaları devam ediyor. 31 bina, sağlık ocağı, ilçe jandarma komutanlığı ve 24 derslikli lisenin inşaatı devam etmekte, 3 adet bina ise temel aşamasındadır. Birinci bölgede yer alan hükümet konağı, ilçe emniyet amirliği, adliye, PTT, kütüphane, kapalı spor salonu, cami, müftülük, öğretmenevi ve ortaokul inşaatıyla altyapı ve çevre düzenlemesi işinin ihalesi haziran ayında yapılmıştır, firma sözleşmeye davet edilmiştir" dedi.