Zeynel Abidin Çengel cinayetinin ardında imar var!

Zeynel Abidin Çengel cinayetinin ardında imar var!

Aydın’da Kuşadası ilçesinde geçen yıl evinin önünde kurşunlanarak öldürülen Davutlar Beldesi'nin AK Partili eski Belediye Başkanı Zeynel Abidin Çengel'in (68) imar rantına engel görüldüğü için öldürüldüğü ortaya çıktı.Aydın’da Kuşadası ilçesinde geçen yıl evinin önünde kurşunlanarak öldürülen Davutlar Beldesi'nin AK Partili eski Belediye Başkanı Zeynel Abidin Çengel'in (68) imar rantına engel görüldüğü için öldürüldüğü ortaya çıktı.


Çengel'in evinin önünde kurşunlanarak öldürülmesiyle ilgili iddianamede ismi gecen 9 şüpheliden 3’ü kardeş 4 kişinin ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.


Kuşadası’nın mahallesine dönüştürülen  Davutlar’ın AK Partili Belde Başkanı ve işadamı  Zeynel Abidin Çengel, 17 Ocak 2015 akşamı evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda vücuduna isabet eden 7 kurşunla olay yerinde hayatını kaybetmişti.  Çengel’in öldürülmesinin ardından tutuklanan  Barış E, Abdulvahap E. ve Abdulhakim E. kardeşler, yengelerinin kardeşi İlhan D. ile şoförleri Yüksel D.’nin yanı sıra tutuksuz sanıklar R.T, H.T ile suçu bilmelerine karşın gizledikleri iddia edilen A.D ile O.A 6 Nisan’da Söke Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. Cinayetle ilgili Kuşadası Cumhuriyet Savcısı Zeki Topaloğlu tarafından hazırlanan iddianamede, DP’li  Davutlar eski Belediye Başkanı Tuncay Uysal’ın koruması Abdulhakim E. ile kardeşleri Barış E. ve Abdulvahap E’nin belde belediyesinin kapanmasından kısa bir süre önce kiraladıkları Aykuştur  Pazaryeri ile arazilerinin imarları konusunda engel gördükleri için Çengel’i öldürttükleri öne sürüldü.

NAMUS CİNAYETİ ALGISI 

Cinayeti işleyen üç kardeşin, Çengel’in yengeleri H.E’ye sarkıntılık yaptığını ileri sürüp, namus cinayeti algısı oluşturmaya çalıştıkları, bu amaçla da görgü tanıklarının anlatımları ve yapılan araştırmada tetiği çektiği öne sürülen İlhan D’yi kullandıkları da iddianamede yer aldı. İddianamede H.E’nin Çengel’i tanımadığını, kesinlikle taciz olayının olmadığını, isminin neden bu olaya karıştırıldığını anlamadığını söylediği de kaydedildi. Ayrıca, E. kardeşlerin, kapatılan  Davutlar Beldesi'nde iki dönem CHP'den belediye başkanlığı yapan Adem Tuna'nın silahla yaralanması, Büyükşehir Yasası öncesi,  Davutlar Belde Belediyesi İmar Komisyonu'nun iki üyesinin saldırıya uğraması olaylarının da içinde yer aldıkları ileri sürüldü.


Aydın Ses Gazetesi