Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması için yer teslimi yapıldı!

Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması için yer teslimi yapıldı! Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması için yer teslimi yapıldı!

Zeynelbey türbesinin taşıma ve koruma ihalesini üstlenen firmaya yer teslimi yapıldı. DSİ 16. Ilısu Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, 650 yıllık Zeynel Bey türbesinin, 250 günde taşınacağını söyledi.Zeynelbey türbesinin taşıma ve koruma ihalesini üstlenen firmaya yer teslimi yapıldı. DSİ 16. Ilısu Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığınca ihalesi gerçekleştirilen 650 yıllık Zeynel Bey türbesinin, 250 günde taşınacağını söyledi.

 

1100 TON AĞIRLIĞINDA 

1462-1842 yılları arasında Hasankeyfe hakim olaıı Akkoymılıı hükümdarı Uzun Hasaıı'ın, Otlııkbelı Savaşı'nda yaralanıp, burada ölen oğlu Zeynel Bey için yaptırılan tarihi türbe, Raman dağındaki yeni yerleşim birimine taşınacak.Ilısu Baraj gölünün yüzde 76.4'lük bölümünün tamamlandığını belirten DSİ 16, Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, Ilısu barajından etkilenecek Hasankeyf'te taşınacak 8 eser arasında yer alan Zeynel Bey türbesinin öncelikli olarak taşınacağını ifade etti DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığınca ihalesi tamamlanan Zeynel Bey türbe ve külliyesinin taşmıa ve koıııma işlerini üstlenen firmayla sözleşme imzalandığını ifade eden Eker: "1100 Ton ağırlığındaki türbe 250 günde taşınacak" dedi. 


8 ESER DAHA TAŞINACAK 

TÜRBENİN raylı sistemle yeni yerleşim birimi yakınındaki Kültür parkına taşınacağını söyleyen Bölge Müdürü Eker. şöyle devam etti "Taşınmayla ilgili çalışmaktım ön hazırlığı için bayram öncesi Batman'a gelen firma heyetine yer teslimi yapıldı. Türbenin taşınacağı alan belirlendi. Kültür parkına taşınacak diğer eserler arasında El-Rızk minaresi, camisi ile Süleymankoç minaresi ve bazı eserlerin tespiti de yapıldı. Kamulaştırma çalışmaları kapsamında 40 bin 846 dekarlık alana toplam 568 Milyon 759 bin TL ödeme yapıldı. Hasankeyf in eski yerleşim biliminin akını 500 dekarlık bir alanı kapsarken, yeni yerleşim biriminin olduğu Raman dağı eteğinde 3 bin dekarlık alanda ilçe sakinlerine  TOKİ  yeni konutlar da yapacak" 


Batman Çağdaş