Zeynel Bey Türbesi

Zeynel Bey Türbesi

Tarihi Zeynel Bey Türbesi'ni, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşıyacak özel makine ilçeye getirildi. 650 yıllık türbe, Ilısu Barajı'nın tamamlanması durumunda su altında kalacak.

Hasankeyf'in yüzde 60'ı kamulaştırıldı!

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı kürsüye çıkan DSİ 16. Bölge müdürü Ali Fuat Eker, Hasankeyf ve Ilısu Barajı çalışmalarıyla ilgili kurulu bilgilendirdi.

Batman Zeynel Bey Türbesi Kasım'da taşınacak!

Ilısu Barajı'nın tamamlanması durumunda su altında kalacak Zeynel Bey Türbesi'nin, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınmasını öngören alt proje, Diyarbakır Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca onaylandı.

Hasankeyf'teki Zeynel Bey Türbesi son teknolojiyle onarılacak!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hasankeyf'in Artuklu Türklerinin emaneti olduğunu belirterek, "Hasankeyf'teki derme çatma tarihi çarşıyı modern hale getireceğiz.

Zeynel Bey Türbesi raylı sistemle taşınacak!

Hasankeyf’te bulunan tarihi Zeynel Bey Türbesi’nin sular altında kalmaması için özel bir çözüm gündemde. Bakan Eroğlu, ilk defa uygulanacak bir raylı sistem ile türbenin kenara çekileceğini söyledi.

Zeynel Bey Türbesi taşınacak!

Ilısu Barajı suları altında kalacak tarihi Hasankeyf'teki Zeynel Bey Türbesi'nin 'treyler sistemleri' ile Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınacak.

Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması için yer teslimi yapıldı!

Zeynelbey türbesinin taşıma ve koruma ihalesini üstlenen firmaya yer teslimi yapıldı. DSİ 16. Ilısu Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, 650 yıllık Zeynel Bey türbesinin, 250 günde taşınacağını söyledi.

Hasankeyf Zeynel Bey Türbesi'ne ihale çıkmadı!

12 bin yıllık tarihi antik kent Hasankeyfi sular altında bırakacak olan llısu Baraj inşaatında ısrar edilirken, Hasankeyf'te 10 bin yıllık 50 ayrı tarihi eserin farklı alana taşınması için ihale açıldı.

Zeynel Bey Türbesi'nin taşınma işi ihale edilecek!

Batman'da yapılacak Ilısu Baraj Gölü’nün suları altında kalacak tarihi Hasankeyf İlçesi’nin sembollerinden Zeynel Bey Türbesi’nin taşınması için ikinci kez ihale yapılacak...

Zeynel Bey Türbesi raylı sistemle taşınacak!

Batman Hasankeyf'te eyr alan Zeynel Bey Türbesi, sular altında kalmaması için raylı sistemle taşınacak...

Miniatürk’e iki yeni tarihi eser yapıldı!

Miniatürk'e Zeynel Bey Türbesi ve Külliyesi ile Osmanlı Hamamı'nın maketleri yapıldı...

Afrin'deki Ömer Bin Hattab Camii ve Nebi Huri Türbesi restore edildi!

Suriye'nin Afrin bölgesinde yer alan tarihi Ömer Bin Hattab Camii ve Nebi Huri Türbesi'nin, Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restorasyon çalışmaları bitirildi.

Büyük saygısızlık! Niyazi Mısri’nin türbesi yıkıldı!

Limni adasının merkezinde bulunan Niyazi Mısri’nin türbesi yıktırılıp üzerine apartman yapılmış. Haziredeki mezar taşları da inşaatlarda kullanılmış. 

Kırşehir'deki Melikgazi Türbesi ve Lale Camisi restore edilecek!

Kırşehir'de 13. yüzyılda yaptırılan Melikgazi Türbesi ve Lale Camisi yapılacak restorasyon çalışması ve çevre düzenlemesiyle turizme kazandırılacak.

Bursa'da binalar arasında sıkışan Aşık Yunus türbesi gün yüzüne çıkarılacak!

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde binalar arasında kalan sıkışıp kalan Aşık Yunus türbesi yapılan kamulaştırmalarla gün yüzüne çıkarılacak.

Konya Mevlana Türbesi'nin yakınındaki bölge kentsel yenileme alanı ilan edildi!

Konya'nın Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Mevlana Türbesi'nin arkasında yer alan bölge "kentsel yenileme alanı" olarak belirlendi.

Bursa Yıldırım Bayezid Türbesi'nin restorasyonu tamamlandı! 

Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanma aşamasına gelen Yıldırım Bayezid Türbesi, ilk günkü ihtişamına kavuştu.

Konya Mevlana Türbesi Arkası Kentsel Yenileme çalışması başlıyor!

Konya'daki Mevlana Türbesi Arkası’nda bulunan kısım kentsel dönüşüme giriyor. Bölgede bulunan çalışmalarla turistik bölgedeki kötü görüntülerin ortadan kalkması amaçlanıyor.

Tokat Şeyh Meknun Türbesi millet kıraathanesine dönüştürüldü!

Tokat Belediyesi tarafından Şeyh Meknun Türbesi, millet kıraathanesine dönüştürüldü. Açıklama, belediyenin resmi sayfasından yapıldı.

Yalova'daki Yaren Baba Türbesi'nin satıldığı iddia ediliyor!

Yalova’da yaşanan türbe tartışmasında, AKP'li Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, kendinden önceki CHP’li belediye yönetiminin seçimlerden önce içinde Yaren Baba’nın da türbesi olduğunu alanı sattığını iddia etti. 

Melikgazi Türbesi'nde yapılan restorasyon tepki çekti!

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde bulunan Melikgazi Türbesi'de yapılan restorasyon çalışması türbenin tarihi dokusunu yok ettiği gerekçesi ile eleştirildi. Türbenin yeni haline ziyaretçiler tepki gösterdi.

Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey Yerleşkesi ihalesi yarın!

Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey Yerleşkesi 2. Etap Merkezi Birimler Binaları İnşaatı ile Genel Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi yarın saat 14:30'da gerçekleştirilecek.

Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey Yerleşkesi ihalesi 11 Nisan'da!

Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey Yerleşkesi 2. Etap Merkezi Birimler Binaları İnşaatı ile Genel Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi 11 Nisan 2019 tarihinde yapılacak.

Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey Yerleşkesi 2. Etap ihalesi 11 Nisan'da!

Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey Yerleşkesi 2. Etap Merkezi Birimler Binaları İnşaatı ile Genel Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi 11 Nisan 2019 tarihinde saat 14:30'da gerçekleştirilecek.

Zeynel Bey Türbesi Haberi

Zeynel Bey Türbesi

Batman'ın Hasankeyf ilçesine, Ilısu Barajı'nın tamamlanması durumunda su altında kalacak 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'ni yeni yerine taşıyacak özel araç getirildi.


Devlet Su İşleri 16. Bölge Müdür Yardımcısı Mahmut Şayak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Zeynel Bey Türbesi'nin, "SPMT" aracıyla Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınacağını belirtti.


Sadece Hollanda'da bulunan aracın türbenin taşınması için Hasankeyf'e getirildiğini ifade eden Şayak, aracın çok fonksiyonlu ve her türlü arazi şartına uygun tasarlandığını anlattı. Şayak, ayrıca aracın her tekerleğinin bağımsız hareket ettiğini ve 360 derece dönebildiğini söyledi.


Türbenin zarar görmemesi için her türlü detayın düşünüldüğünü bildiren Şayak, "Zeynel Bey Türbesi'nin alt tabanı güçlendirildi, ankraj delikleri açıldı, ardından etrafı betonla sabitlendi. Alt kısımda sıkıntı olduğu için çelikle güçlendirdik. Ardından hidrolik sistemimizi yerleştirdik." dedi.


Türbenin taşınması için yapılan 2 kilometrelik yolun...