Melikgazi Türbesi'nde yapılan restorasyon tepki çekti!

Melikgazi Türbesi'nde yapılan restorasyon tepki çekti!Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde bulunan Melikgazi Türbesi'de yapılan restorasyon çalışması türbenin tarihi dokusunu yok ettiği gerekçesi ile eleştirildi. Türbenin yeni haline ziyaretçiler tepki gösterdi.


Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi Melikgazi Mahallesi'nde bulunan tarihi Melikgazi Türbesi, 5 yıl önce restore edildi. Ancak türbenin yeni görüntüsü tepki çekti. Emekli öğretmen Sabahattin Seyhan, türbeyi Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün 5 yıl önce yaptırdığını anlatarak, "Görüntüyü aslına uydurmadılar" dedi.

Haberlercom'da yer alan habere göre; Melikgazi Mahallesi'nde tepe yamacında bulunan Melikgazi Türbesi, Danışmentliler Beyliği'nin 2'nci hükümdarı Melik Gazi'ye ait. Türbe kesme taştan, yerden 75- 80 santimetre yüksekte bir kare kaide üzerinde tamamıyla tuğladan inşa edilmiş. 

Tarihi türbe 5 yıl önce bir restorasyon çalışması ile yenilenmişti. Ancak restorasyon olumsuz eleştirilere neden oldu. Ziyaretçilere göre türbenın orijinal yapısı restorasyon sırasında bozuldu. İddialara göre; restorasyondan sonra her yağmur ve kar yağdığında türbe duvarlarından içeriye su sızmaya başladı.Yağışlı havalarda türbenin duvarlarının dış cephesi de ıslak görünüme bürünüp, iki farklı renge dönüşürken, bu durum da tepki çekti.

Mahallenin eski muhtarı emekli öğretmen Sebahattin Seyhan, türbeyi Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün 5 yıl önce restore ettirdiğini belirterek, "Görüntüyü aslına uydurmadılar. 4 tane orijinal duvarı vardı. Onları yıkıp bu duvarları yaptılar. Eski duvarı daha orijinaldi ve daha modern bir tarzdaydı. Yüzüne tekrar bir kaplama çekildi. Yıkılan tuğla yerine yeni tuğla yaptılar" açıklamasını yaptı. 

Tarihi türbenin önemine anlatan Seyhan, "Melikgazi Hazretleri bu türbenin tuğlasını İran'dan getirtmiş. Kalenin arkasında geyik pınarımız var. O pınarda geyikleri yayılırmış. Geyiklerin sütünü sağmışlar. Taş kireci ve yumurta ile Melikgazi Hazretleri bu türbeyi kendisi yaptırmış. Ölümünden sonra da türbeye aile fertlerini de içerisine almışlar. Buraya çok yoğun bir ilgi var. Yurdumuzun her bölgesinden buraya ziyaretçi geliyor. Ziyaretçilerin de bu yapılan restorasyona tepkisi var" ifadelerini kullandı.