Ziraat Bankası konut kredisini yapılandırmaya başladı!

Ziraat Bankası konut kredisini yapılandırmaya başladı! Ziraat Bankası konut kredisini yapılandırmaya başladı!

Ziraat Bankası Enflasyon Endeksli Konut Kredilerini sabit faizli konut kredisi ile yapılandırmaya başladı. Peki konut kredisi yapılandırmasında avantaj ne kadar?Yüksek olan konut kredisi faiz oranları nedeniyle konut talebini arttırmak ve uygun faiz oranları sunmak için Haziran ayında devreye giren enflasyon endeksli konut kredisi ürününde faizler Temmuz ayında düştükten sonra enflasyona bağlı olarak Ağustosta tekrar yükselmişti. Eylül ayında yeniden düşüşe geçen enflasyon endeksli konut kredisi faizleri yine de cazip faizler sunamıyor. Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri Eylül ayında ne kadar oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ortak çalışması ile hazırlanan enflasyon oranları açıklandı. 2019 Ağustos ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 0,86, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,35, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,01 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,62 artış
gerçekleşti.

Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank’ın kullandırdığı enflasyon endeksli konut kredisi faizleri TÜFE’de yaşanan düşüşe bağlı olarak yüzde 1.44’ye indi. Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri kullandırılmaya başlanan Haziran ayında yüzde 1.75 Temmuz ayında yüzde 1.5, Ağustos ayında yüzde 1.57 ve Eylül ayında en düşük seviyeye inerek yüzde 1.44’e ulaştı.

Güncel olarak kamu bankalarının faiz oranları yüzde 1’in altına inmiş ve bir çok özel bankanın konut kredisi faizleri enflasyon endeksli konut kredisinin altında seviyelerde yer alıyor. Durum böyle olunca enflasyon endeksli konut kredisini kullanan vatandaşlar daha çok düşen konut kredisi faizleri karşısında sabit faizlere dönmek için talepte bulunuyor.

Ziraat Bankası enflasyon endeksli konut kredisi kullanarak güncel faiz oranları karşısında daha fazla faiz ödeyen tüketiciler için sabit faizli krediye geçiren yapılandırma işlemi başlattı.

Sabit Faize Geçmenin Avantajları Ne Kadar?

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; Eylül ayında Enflasyon Endeksli Konut Kredisi konut kredisi için yüzde 1.44 faiz oranı ile 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri yaklaşık 1.750 TL oluyor.

Kredinin toplam geri ödemesi ise 220.000 TL’ ye denk geliyor. Sabit faizli en düşük konut kredisi ile konut kredisi hesaplama yapıldığında aynı koşullarda kredinin aylık ödemeleri 1.430 TL, toplam geri ödemesi ise 171.300 TL oluyor.

Enflasyon endeksli konut kredisinden sabit faizli konut kredisine geçiş yapan vatandaş 100.000 TL kredide aylık 320 TL, toplam da ise 48.700 TL’ ye kadar kara geçebiliyor.