Ziraat Bankası'ndan Ataşehir'e 211 milyon YTL

Ziraat Bankası'ndan Ataşehir'e 211 milyon YTL

Ataşehir'de Halkbank'tan sonra Ziraat Bankası da yerini aldı.


Banka yaklaşık 54 bin metrekarelik arsayı 211.5 milyon YTL'ye satın aldı. Merkez Bankası ve Vakıfbank ise henüz arsa satın almadı

KAMU bankalarını İstanbul'a taşıma projesi kapsamında Halkbank'tan sonra Ziraat Bankası'na da arazi satışı tamamlandı. Emlak Konut GYO'nun Ataşehir'de bulunan arazisi, şirket doğrudan arazi satışı yapamadığı için bedel karşılığı öncelikle Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) devredildi.  TOKİ  de bankalarla yaptığı pazarlık sonucunda, 111.9 bin metrekare araziyi toplam 434.9 milyon YTL bedel ile iki bankaya sattı. Halkbank, Ataşehir'de 57 bin 500 metrekarelik arsa alırken KDV dahil 223 milyon 467.5 bin YTL ödemişti. Ziraat Bankası da 54 bin 384 metrekarelik araziyi KDV dahil 211.5 milyon YTL'ye satın aldı. Bankalar ödemeyi peşin yaparken, tapu işlemleri de tamamlandı. Vakıfbank'a herhangi bir satış olmadığı, Merkez Bankası'nın ise arsa satın alma konusunda TOKİ'ye herhangi bir başvurusunun bulunmadığı belirtildi. Öte yandan TOKİ'nin arsa satışlarındaki KDV muafiyetinin kaldırılmasının satışları olumsuz etkilediği ve bu muafiyet uygulamasının devamı için yasal hazırlık yapıldığı öğrenildi.

95 parça arazi satışa çıkarıldı

TOKİ, Ankara'da asgari satış bedeli toplam 500 milyon YTL olan 95 parça araziyi açık artırma ile satışa çıkardı. Eskidji Gayrimenkul tarafından 7 Ağustos'ta düzenlenecek açık artırma ile satılacak araziler arasında, 3.8 milyon metrekarelik `Temapark' alanı da bulunuyor. Temapark yapımı için ayrılan Ballıkuyumcu'daki 3 milyon 818 bin metrekarelik arsa, asgari 143 milyon 369 bin YTL bedel ile satışa sunulacak. Hollywood'un büyük film şirketlerinden ve dünyanın sayılı eğlence parkı sahiplerinden olan Paramount Pictures, 3 yıl önce, Ankara'da dev bir eğlence parkı kurmak için TOKİ'ye yatırım teklifi getirmişti. Şirketin halen bu yatırımla ilgilendiği, arazinin satış ihalesine de katılmasının beklendiği belirtiliyor.

Star