Zorlu Center'ın arsa değeri 5 milyar 250 milyon TL'ye çıktı!

Zorlu Center'ın arsa değeri 5 milyar 250 milyon TL'ye çıktı!Güncellenen arsa değerleri nedeniyle Zorlu Center'ın arsa değeri 430 milyon liradan 5 milyar 250 milyon liraya çıktı. Zorlu Center'da gelecek yıl ödenecek toplam emlak vergisi tutarı 31.5 milyon lira olan arsa vergisinden az olamayacak.


Gelecek yıl yüzde 200'e varan oranlarda artacak emlak vergileri Zorlu Center'ı rekortmen yapacak. Zorlu Center'ın 2010 yılında 3 bin 500 lira olarak belirlenen arsa metrekare değeri, Bakanlar Kurulu'nca yapılan artışlarla 2013'te 4 bin 95 lira oldu. 


Zorlu Center inşaatının tamamlanıp faaliyete geçmesiyle, emlak vergisine esas arsa bedeli de metrekare başına 50 bin liraya yükseltildi. Herhangi bir itiraz gelmediği için rakam kesinleşti. Zorlu Center'ın arsası 105 bin metrekare olduğu için toplam arsa değeri 430 milyon liradan 5 milyar 250 milyon liraya çıktı. Zorlu Center'da gelecek yıl en az 31.5 milyon lira emlak vergisi ödenecek. Emlak vergisi ödenirken dikkate alman arsa ve arazi bedelleri, ilçelerde oluşturulan komisyonlarca 4 yılda bir güncelleniyor. Aradaki yıllarda ise Bakanlar Kurulu kararı ile artırım yapılıyor. 


2014 yılı emlak vergisi ödemeleri, güncelleme işlemleri tamamlanan yeni arsa bedelleri üzerinden yapılacak. 

İstanbul'da yeni gelişen bazı bölgeler ile ticaret merkezlerinin yoğun olduğu yerlerde arsa değerlerinde yüksek oranlı artışlar yapıldı. 


Arsa değerinde 5-10 kat artış, ödenecek verginin de aynı oranda artacağı anlamına gelmiyor. Çünkü emlak vergisinde bina inşaat maliyeti de dikkate almıyor. Mesken veya işyerinin tapusunda arsa payı ne kadar yüksek olursa, vergi de  o kadar çok artacak.


ANKARA'DA VERGİ YÜZDE 10-20 ARTACAK

Ankara'da arsa değerleri kent genelinde yüzde 10-20 artırıldı, İstanbul'un konut ağırlıklı bölgelerinde de arsa değeri artışı sınırlı tutuldu. Bu da emlak vergisini yüzde 8-10 artıracak. 


Ahmet Kıvanç/Habertürk Gazetesi