Zorunlu deprem sigortası fiyat hesaplama!

Zorunlu deprem sigortası fiyat hesaplama!

Zorunlu deprem sigortası fiyat hesaplama formülü ve detayları için haberimizi inceleyebilirsiniz...


Zorunlu deprem sigortası fiyat hesaplama!

Devlet tarafından birtakım çalışmalar dahilinde zorunlu tutulan " Zorunlu deprem sigortası DASK" konutlar üzerinde yaptırılması gereken sigorta olarak karşımıza çıkıyor. Zorunlu deprem sigortası için ödenmesi gereken sabit bir bedel bulunmuyor. 


Zorunlu deprem sigortası fiyatları, ülkemiz geneli için belirlenen tarife ve talimatlar doğrultusunda hesaplanıyor. Buna göre yapılan çalışmalar doğrultusunda ülkemiz için 5 risk bölgesi ve 3 farklı yapı tarzı tarife ve talimatları bulunuyor.


Ülkemizdeki deprem bölgeleri

1. derece deprem bölgeleri:

İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Isparta, Uşak, Bursa, Yalova, Bilecik, Sakarya, Kocaeli, Düzce, Bolu, Karabük, Çankırı, Bartın, Amasya, Tokat, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Adıyaman, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Kırşehir, Kırıkkale.


2. derece deprem bölgeleri:

İstanbul, Tekirdağ, Zonguldak, Samsun, Erzurum, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Bitlis, Şırnak, Batman, Diyarbakır, Adıyaman, Elazığ, Malatya, Kahramanmaraş, Adana, Antalya, Afyon, Kütahya, Eskişehir, Uşak, Çankırı, Çorum.


3. derece deprem bölgeleri:

Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Kahramanmaraş, Sivas, Kayseri, Yozgat, Nevşehir, Çorum, Ankara, Konya, Eskişehir, Antalya, İçel.


4. derece deprem bölgeleri:

Edirne, Kırklareli, Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ankara, Konya, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Adana.


5. derece deprem bölgeleri:

Aksaray, Konya, Karaman, Niğde.


Zorunlu deprem sigortası fiyat hesaplama ları için yukarıda belirlenen deprem bölgeleri için belirlenen fiyat tarifeleri ile konutun yapısal özellikleri için belirlenen fiyat tarifeleri çarpıldığı takdirde DASK bedeli bulunmuş oluyor.


Zorunlu deprem sigortası fiyat hesaplamasında kullanılan ve yapı tarzına göre tespit edilen 2013 metrekare birim maliyetleri aşağıdaki gibidir;


* Çelik / Betonarme Karkas Yapılar: 700 TL 

* Yığma Kagir Yapılar: 500 TL 

* Diğer Yapılar: 260 TL 


Deprem sigortası yapı tarzına göre bölge bazında fiyatlar..

Çelik, betonarme ve karkas yapılar 

I. Bölge 2.20; II. Bölge 1.55; III. Bölge 0.83; IV. Bölge 0.55; V. Bölge 0.44


Yığma kagir yapılar

I. Bölge 3.85; II. Bölge 2.75; III. Bölge 1.43; IV. Bölge 0.60; V. Bölge 0.50


Diğer yapılar 

I. Bölge 5.50; II. Bölge 3.53; III. Bölge 1.76; IV. Bölge 0.78; V. Bölge 0.58Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com