1 Euro'ya ev sahibi olmak isteyenler dikkat!

1 Euro'ya ev sahibi olmak isteyenler dikkat!

İtalya kasabalarından yaşayanlar bazı nedenlerden dolayı göç ediyor. Göçü engellemek için belediyeler emlak satışlarında düzenlemeye gitti. İtalya'da bir çok kasabada evler 1 Euro'dan satışa çıkarıldı. İşte o kasabalar ve şartları...


Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan İtalyan kasabalarında aylar öncesinde yeni bir uygulama başladı. Göçe engel olmak için başlatılan 1 Euro'ya ev kampanyası hangi kasabalarda geçerli, şartları neler, işte detaylar....

1 Euro

Hürriyet'in haberine göre; Sicilya'daki yaklaşık 3 bin 800 nüfuslu Bivona kasabasında yer alan konutlar 1 Euro'ya satılıyor.

1 Euro

Bivona’da iş imkanlarının az olması gibi nedenlerle gençler büyük şehirlere taşınma eğilimi gösteriyor. Böylece kasaba nüfusu son 40 yılda yarıya indi.

1 Euro

Bivona Belediyesi'nden CNN’e yapılan açıklamaya göre; 1 Euro'ya ev projesiyle kasabanın "16. yüzyıldaki altın çağına döndürülmesi" hedefleniyor. 

1 Euro

Metruk binaların satışı tadilat taahhütü karşılığında yapılıyor. Bu projeler ise tüm dünyada dikkat çekiyor.

1 Euro

Hatta uluslararası basında bu haberler “İtalya tarihi, espresso’su ve artık 1 Euroluk evleriyle meşhur” gibi ifadelerle kullanıyor. 

1 Euro

Fakat 1 Euro'ya satılan bu evleri alabilmek için 2 bin 500 Euro depozito yatırılması gerekiyor.

1 Euro

Ayrıca evleri satın alanlardan 3 ay içinde tadilat projelerini sunmaları ve bu tadilat işlemlerini 3 yıl içinde bitirmeleri isteniyor.

1 Euro

Şartların yerine getirilmemesi durumunda evi alanlar depozito haklarını kaybediyor. Bivona Belediyesi, nüfusu artırmak için taşınmak isteyen kişilere pek çok kolaylık sağlamış durumda.

1 Euro

Bivona Belediyesi, satılan evlerin konut veya işletme olarak kullanılabileceğini, ikametgahlarını kasabaya taşıyanlara ise vergi kolaylıkları sağlanacağını ifade ediyor. 

1 Euro

Belediye, daha iyi durumda olan bazı evleri de 1000-5 bin Euro arası fiyatlarla satışa sunacak.

1 Euro

Molise bölgesinde durum biraz daha farklı.

1 Euro

İtalya'nın Molise bölgesi başkanı da bölgenin hareketlenmesi için ilginç bir yol çizdi. Molise'de nüfusun az olması nedeni ile taşınacaklara toplam 25 bin Euro ödeme yapılacak.

1 Euro

İtalya'nın güneyindeki az nüfuslu bölge, bölge ve civarında yaşayacak olanlara 3 sene boyunca 700 Euro vermeyi teklif etti. The Guardian'ın haberine göre; taşınacak kişilerden bazı şartlar aranıyor.

1 Euro

1- Taşınılacak nüfusun 2 bin kişiden az olması,

2- Taşınmayı planlayan kişilerin köyde yeni bir iş açacaklarına söz vermesi.

1 Euro

Molise Başkanı Donato Toma konuyla ilgili "İnsanların bu bölgelere taşınarak yatırım yapmasını istiyoruz" diye konuştu. 

1 Euro

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü'ne göre; Molise diğer bölgelerle kıyaslandığında en çok nüfus kaybı yaşayan yerlerin başında geliyor. Birleşmiş Milletler de İtalya'nın önümüzdeki 5 yıl içinde nüfusunun çökme riskinde olan tek Avrupa ülkesi olduğunu açıkladı.

1 Euro

Dünyanın her yerinden ucuz İtalyan villalarına sahip olabilirsiniz. İşte o evler ve diğer belediyelerin şartları...

1 Euro

Taşınanlara 2 bin Euro para ödemesi 

2017'de de İtalya'nın güneyindeki Puglia bölgesinde yer alan Candela kasabasına taşınanlara para ödeniyordu.

1 Euro

CNN Travel'da yer alan habere göre; Candela'ya yerleşecek bekarlara 800 Euro, çiftlere 1200 Euro, 3 kişilik ailelere 1500-1800Euro, 4-5 kişilik ailelere de 2 bin Euro veriliyordu.

1 Euro

Nüfusu 400'ün altına inen Bormida'da da, ikametgahlarını bölgeye taşıyacak kişilere ev satın almaları ya da kiralamaları karşılığında tek seferlik 2 bin Euro ödeme yapmayı planladığını açıklamıştı.

1 Euro

Bormida'da belediyeye ait evlerin de büyüklüklerine göre 50-120 Euro arası, İtalya standartlarına göre çok düşük olan ücretlerle kiraya verilmesi planlanıyor.

1 Euro

Ev satın alacaklara ise düşük ücretlerin dışında vergi kolaylıkları da sunuluyor. Yeni yapılan bir proje kapsamında İtalya'da Napoli çevresindeki Zungoli ve Sicilya adasındaki Mussomeli kasabalarındaki kampanya ile villa satışları başlamıştı.

1 Euro

1 Euro'ya villaların satıldığı bölgede amaç köyün yenilenmesiydi. Ayrıca evlerin satılması ve bölgenin de turist çekmesiydi.

1 Euro

İnternet sitesinde mülklerin tanıtılması sayesinde de potansiyel konut sakinleri kendilerine sunulan evlere rahatça göz atabiliyor.

1 Euro

2015 yılında İtalya'nın en iyi kasabaları arasında gösterilen Zungoli'de 14, Mussomeli'de ise 146 daire 1 Euro gibi bir fiyata satışa çıkarılmıştı.

1 Euro

Tabii bu eski villalar için 1 Euro istemeleri dışında biraz ekstra ücretler de alınıyor. Beğendiğiniz dairenin durumu çok kötüyse 2 bin Euro, daha iyi durumdaysa da yaklaşık 5 bin Euro depozito ödemeniz talep ediliyor.

1 Euro

Fakat tadilatı tamamladığınız an depozitonun size iade edileceğinin garantisi veriliyor. Eğer bu şartlar size uygunsa yapmanız gereken çok basit...

1 Euro

Belediyenin proje hakkındaki sitesine girip evinizi seçin, başvuru formunu indirin ve kimlik belgelerinizle belirtilen adrese yollayın.

Bundan sonra tek yapmanız gereken İtalya'ya gidip sözleşmeyi imzalamak.

 

Sicilya'daki 11 bin ev internetten 1 Euro'ya satılıyor!