1. Uluslararası Kentsel Planlama, Mimarlık ve Tasarım Kongresi başladı!

1. Uluslararası Kentsel Planlama, Mimarlık ve Tasarım Kongresi başladı!Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Kentsel Planlama, Mimarlık ve Tasarım Kongresi başladı. Konferansın açılışında Rektör Sezer Şener Komsuoğlu konuşma yaptı...Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Kentsel Planlama, Mimarlık ve Tasarım Kongresi başladı.


KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, üniversitelerde 141 bin öğretim elemanı, 5,5 milyon da öğrenci bulunduğunu söyledi.


KOÜ’de 70 bin 256 öğrencinin eğitime devam ettiğini anlatan Komsuoğlu, öğrenci sayısına göre 5'inci olduklarını kaydetti.


"Türkiye’nin yüksek öğrenimde en büyük sorunu, uzun vadeli  bakış açısına sahip olmama" diyen Komsuoğlu, "Günü kurtarmaya çalışıyoruz. Uzun vadeli bakış açısı henüz yerleşmiş değil.  Genelde günlük ve aylık olaylar ve kriz çözme üzerine olayları yürütüyoruz. 2023 hedefleri var, bunlar için üniversitelerin önemi büyük. Üniversitelerin önemli işlevlerinden birisi küresel yetenekler yetiştirmektir. Her alanda bu küresel değerleri yetişmeye başladığınızda küresel değer oluyorsunuz"  ifadesini kullandı.


KOÜ'nün de küresel yetenekler yetiştirme yolunda ilerlediğini vurgulayan Komsuoğlu, etki değeri yüksek araştırmalara yöneldiklerini dile getirdi.


Komsuoğlu, "2023 için önemli hedeflerden biri de günlük işlerin dışına çıkıp her alanda global etki değeri yüksek araştırmalar yapmak" diyerek, sözlerini şöyle tamamladı:


"Bunları yapmak, değiştirmek ve onları yenileştirmek çok kolay. Kentsel dönüşümle, sosyal dönüşüm olmazsa büyük sorunlar ortaya çıkar. Türkiye'nin bugün en büyük sorunlarından bir tanesi, hızlı kentleşme. Son 15 yılda hızlı kentleşme oldu. 'Varoşlar' diye tabir ettiğimiz yeni kent alanlarının büyük sosyal sorunları da getirdiğini görmekteyiz. Onu kentsel mimarlıkta yapılan çalışmalarla, sosyal alanda da büyük çalışmalar bekliyor. İkisi kombine yürürse kentsel dönüşüm başarıya ulaşacaktır."


Konuşmanın ardından Harvard Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme Programı Direktörü Prof. Dr. Richard Peiser ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tekeli sunum yaptı.


Kongre, 11 Mayıs Pazar günü sona erecek. AA