10 bin YTL`ye villa gibi prefabrik evler

10 bin YTL`ye villa gibi prefabrik evlerKonut sektöründe rekabet cazip fırsatları tüketicilerin ayağına getiriyor. Son fırsat ise prefabrikçilerden geldi. Arsası olanlar 10 bin YTL'den başlayan fiyatlarla ev sahibi olabilecek.


Özellikle Marmara depreminden sonra Türkiye'de gelişmeye başlayan prefabrike konutlar, yıllardır ev sahibi olamayanlara umut oldu.

Marmara depremi sonrasında altın çağını yaşayan monte konutlar dileğinde başka bir yere de taşınabiliyor. Hem deprem güvenliği hem de hızlı ve ekonomik oluşuyla rağbet gören bu evler, dileyene tek katlı dileyene iki ya da üç katlı olarak sunuluyor. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşın arsası üzerine anahtar teslimi yapılan konutların fiyatları ise 10 bin YTL'den başlıyor. Yeni Şafak muhabirleri, ev sahibi olmak isteyenler için alternatif olan 'prefabrik çözümü' ve taksit imkanlarını araştırdı.

YAZIN GÖZDELERİ

Prefabrik konutlarda bölgelere göre sıcak ve soğuk özellikler dikkate alınarak biçim ve malzemeler kullanılıyor. Konutlar 27 metrekareden başlayarak 150 metrekareye kadar çıkıyor. Fiyatları ise 10 bin YTL'den 100 bin YTL'ye uzanıyor.

Özge Yapı Pazarlama Müdürü Hülya Öcal Karcı, yılın bir kaçı ayı için seçilen ev tipleri arasında en çok 60 metre kare evlerin tercih edildiğini söylüyor. Konut olarak tercih edilen yapılar ise en çok 80 metre kare ile 120 metrekare arasında değişiyor. Konut fiyatlarına arsa, temel, zemin ve duvarlara gelecek yalıtım malzemesi ile mutfak dolabı, banyo gibi ince işçilik dahil değil.

EN LÜKSÜ 1 AYDA TESLİM

Yeni Şafak'a konuşan Dülger Yapı Pazarlama Müdürü Elif Dülger, evlerin doğru bakım ve kullanımla birlikte, 50 ile 100 yıl kullanım ömrü olduğunu söylüyor. Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde siparişlerin de artmasının beklendiğini söyleyen Dülger, özellikle sıcak bölgelerde oturanlar için evlerin ideal olduğunu, soğuk bölgelerde oturanların da gerekli izolasyon sonrasında evleri gönül rahatlığı ile kullanabileceğini belirtiyor. MTN Prefabrik Firması Proje Sorumlusu Serpil Ağaç Dursun, yapıların tek katlı ve çift katlı olmasına göre 1 hafta ile 1 ay içerisinde anahtar teslim olarak tamamlandığını ifade ediyor. Dileyen vatandaşların kendi pörtföylerinde olan ürünleri tercih edebilecekleri gibi dileyenlerin istedikleri tasarımı da uygulayabildiklerini belirten Dursun, prefabrik uygulamaları tercih eden ailelerin, evlerini çocuklarına gönül rahatlığı ile bırakabileceklerini de söylüyor.

ALİ BERAT MERİÇ / YENİŞAFAK