03 / 07 / 2022

11 soruda TOKİ Kayabaşı Konutları

11 soruda TOKİ Kayabaşı Konutları

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut sitesi www.emlakkulisi.com TOKİ Kayabaşı projesine açıklık getiriyor. İşte Kayabaşı projesiyle ilgili merak ettiğiniz tüm sorular ve yanıtları.1)  TOKİ  neden Kayabaşı'nda konut inşa ediyor?
İstanbul'da konut kalitesinin yükseltilmesini hedefleyen TOKİ, 5 yıldır bir uydukent projesi üzerinde çalışıyor. Yapılan analizlerde uydukent için en uygun nokta olan Kayabaşı seçildi. Yaklaşık 11 milyon metrekare arazinin önemli bir kısmı Maliye Bakanlığı'ndan alındı. Bir kısmı ise kamulaştırılarak, İstanbul'un ve Türkiye'nin en büyük uydukenti inşa edilecek.
Toplamda 60 bin konutun inşa edileceği bölgede 40 bin konut alt ve orta gelir grubu için ayrıldı. 20 bin konut ise ortanın üstü ve üst gelir grubuna yönelik inşa edilecek.

2) İnşaat başladı mı? Ne zaman teslim edilecek?
TOKİ'nin Kayabaşı'nda satışa çıkardığı kısımların ihalesini yaptı. Şantiyer kuruluyor. İlk etapların teslimlerinin normal koşullarda 2010 yılının ilk yarısında bitirilmesi hedefleniyor.

3) Kaç konut satışa çıkarıldı?
5 bin 100'ü sosyal, 2 bin 104'ü alt gelir grubu ve bin 60'ı deprem dönüşümü olmak üzere toplam 8 bin 264 konut satışa çıkarıldı.

4) Şartları neler?
Şartları şu linklerden öğrenebilirsiniz:
TOKİ Kayabaşı Alt gelir grubu: Dosyayı indirmek için tıklayınız...
TOKİ Kayabaşı Sosyal Konutlar: Dosyayı indirmek için tıklayınız...
TOKİ Kayabaşı Deprem Dönüşüm Projesi: Dosyayı indirmek için tıklayınız...

5) Başvurular nereye yapılacak?
Bin 60 konutluk deprem dönüşümü ve 2 bin 104 konutluk alt gelir grubu konutlarının başvuruları TOKİ'nin Halkalı'da bulunan İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı'na yapılacak. 5 bin 100 konutluk sosyal konutların başvuruları ise Türkiye Halkbank şubelerine yapılabilecek.

6) Başvurular ne zaman başlayacak? Ne zaman bitecek?
TOKİ Kayabaşı projesinin başvuruları 24 Kasım'da başlayacak. 26 Aralık'ta bitecek.

7) Kura çekilişi var mı? Yoksa herkese mi konut verilecek?
TOKİ Kayabaşı projesinde normal koşullarda kura çekilişi var. Kura çekilişleri sosyal konutlar için 5-7 Ocak, alt gelir grubu için 9-11 Ocak ve deprem dönüşümü için ise 8 Ocak'ta yapılacak. Başvuru sayısının, satışa çıkarılan konutlardan daha az olması durumunda başvuru yapılan herkese konut verilecek.

8) TOKİ Kayabaşı için ulaşım projesi geliştiriyor mu?
Ulaşım ve altyapı yatırımları konusunda TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi koordineli olarak çalışıyor. Kayabaşı'na yapılacak ulaşım ve yol yatırımları 3 aşamadan oluşuyor. Açılacak 4 şerit gidiş-4 şerit geliş olmak üzere 8 şeritlik yollarla hem TEM'e, hem de E-5'e bağlantısı sağlanacak.  Marmaray  ile entegre edilecek. Ayrıca Avcılar-Mecidiyeköy hattı faal olan metrobüs ile bağlantısı sağlanacak.

9) TOKİ Kayabaşı'nda 100 YTL taksitle konut satacak mı?
TOKİ bu proje üzerine çalışıyor. Kayabaşı'nda yaklaşık 10 bin adet, 45 metrekarelik konut inşa edilecek. Konutların satış fiyatı 32 bin YTL olacak. En fazla 3 bin 200 YTL peşin alınacak. Geriye kalan bakiye için 360 aya varan taksitler yapılacak.

10) TOKİ Anadolu Yakası'nda uydukent inşa edecek mi?
Bu konuda TOKİ yönetiminin çalışmaları sürüyor. Birkaç alternatif var. Bunların ilki Necati Kurmel ve ortaklarına ait Ballıca ve Göçbeyli'deki 20 milyon metrekare arazi. İmara kapalı olan arazinin, orta ve alt gelir grubu için uydukent inşa edilmesi gündemde. Ama henüz hiçbir netlik yok. Ayrıca Şile'de de birkaç arazi üzerinde çalışılıyor.

11) TOKİ'nin Kayabaşı konutları alınır mı?
Metrekare bazında fiyatlara baktığımızda fazla cazip değil. Peşinatlar da aynı şekilde... Ama tek cazip olan nokta taksitler... Depreme dayanıklı ve fiyatına göre nitelikli bir evinizin olmasını istiyorsanız, alınabilir. Peşinatınız yoksa üzülmeyin. Bekleyin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi TOKİ'nin daha cazip kampanyaları gelecek.

Başvuru formları

TOKİ Kayabaşı Altgelir Grubu Konutları için

Dosyayı indirmek için tıklayınız...

TOKİ Kayabaşı Deprem Dönüşüm Projesi için

Dosyayı indirmek için tıklayınız...