1.5 milyon konut 'ısı pay ölçümü sistemi'ne geçiyor!

1.5 milyon konut 'ısı pay ölçümü sistemi'ne geçiyor!Binalarda yakıt tasarrufu amacıyla hayata geçirilen 'ısı pay ölçümü sistemi'ne Eylül ayından itibaren 1.5 milyon konutun geçmesi bekleniyor. DAF Enerji Satış ve Pazarlama Direktörü Sibel Taşdemiroğlu sistemin yüzde 40 tasarruf sağladığını söyledi.


Yüzde 40 tasarruf imkanı


Merkezi ısıtma sistemi ile ısınan 1 milyon 800 bin dairenin, yakıt bedeli paylaşım şekli, Mayıs aymda yürürlüğe giren ‘ısı pay ölçüm’ yasası ile değişti. 10 milyon daire sakinini ilgilendiren yasa gereğince; her dairenin ısı tüketiminin tespiti ve yakıt parasının tüketim oranına göre paylaşımı zorunlu oldu. Uygulama ile bina genelinde yüzde 40’a varan yakıt tasarrufu elde edilmesi hedefleniyor.


Uzaktan okumalı cihaz


Sistemin çalışması için binada bulunan tüm kalorifer peteklerine uzaktan okumalı ısı pay ölçer cihazları takılması gerekiyor. Su ve ısı enerjisi tüketiminin ölçümü ve paylaştırılması konusunda faaliyet gösteren DAFI Enerji’nin satış ve pazarlama direktörü Sibel Taşdemiroğlu, ‘ısı gider paylaşım sistemi’nin tasarruflu ısınmak için önemli olduğunu belirterek sistemle ısının dilenen derecede ayarlanabileceğim söyledi.


15 derecenin altına düşmüyor


Yasa gereği termostatik vanaların 15 derecenin altına düşürülemeyeceğini anlatan Sibel Taşdemiroğlu, “Bu sayede tüketici alt ya da üst komşusunu ısıtmak zorunda kalmaz. Yatırım maliyetini kısa sürede amorti eden bu sistem, yüzde 40’a yakın tasarruf sağlıyor” dedi. Eylül ayı ile beraber, talepte büyük bir patlama beklediklerini kaydeden Taşdemiroğlu, “1.5 milyon konut bu sisteme geçiş yapmak isteyecek” dedi.