1500 yıllık kilise tehlikede

1500 yıllık kilise tehlikedeİsmet Ağaryılmaz: Güzelyurt ilçesindeki 1500 yıllık kilise restore edilmeli.


Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Ağaryılmaz, Aksaray'ın Güzelyurt ilçesindeki 1500 yıllık Kızıl Kilise'nin restorasyonunun acilen yapılması gerektiğini söyledi.

Ağaryılmaz, Dünya Anıtlar Fonu'nun (World Monuments Fund-WMF) 2008 yılı için "Dünyada En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Eser Listesi"nde Türkiye'den 5 eser bulunduğunu, bunlardan birinin de "Kızıl Kilise" olduğunu kaydetti.

Kızıl Kilise'nin restorasyonu için ön hazırlık çalışmalarına başladıklarını kaydeden Ağaryılmaz, başlayan kazı çalışmalarının öncelikli olarak kilisenin batısında bulunan narteks alanının içinde ve dışında yapıldığını kaydetti.

Ağaryılmaz, "Narteksin mevcut temellerini açığa çıkartırken içeride ve dışarıda topraktan üretilmiş buluntulara rastladık. Yapıya ait mimari kalıntıları özenle mekânda korurken foto ve çizimlerini yaparak belgeledik. Restore çalışmasına geçildiğinde bunları tek tek kilise yapısındaki yerlerine koyacağız. Kilisenin dış çevresinde yapılan çalışmalarda ise temel kotunun korunduğu ve oturma olmadığı saptandı. Bu yapılan çalışmalar restore projesi için önemli veri niteliği taşıyor" dedi.
 
Kubbede yıkım tehlikesi

Restore çalışmalarına projenin Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayından sonra başlanacağını anlatan Ağaryılmaz, onay alındıktan sonra Fransız gönüllülerin kurduğu Kapadokya Dostları Derneği ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden yapılacak yardımlarla restore çalışmalarının başlayacağını belirtti.

Ağaryılmaz, ilk olarak kilisenin tavanının restoresini planladıklarını vurgulayarak "1500 yıldır ayakta kalmayı başarmış Kızıl Kilise'nin kubbesinde yıkılma tehlikesi olduğu için ivedilikle restore edilmesi gerekiyor. Kubbeden alınan parçalar nedeniyle göçmeler oluşmuş. Kubbeden başlayıp, diğer kısımları etap etap restore etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Kızıl Kilise'nin 1500 yıldır dağlarla çevrilmiş bir ovanın ortasında tek yapı olarak her türlü olumsuz koşullara rağmen ayakta durduğunu vurgulayan Ağaryılmaz, kilisenin yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çektiğini sözlerine ekledi.

Referans