1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatı TBMM'de!

1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatı TBMM'de!CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; yap-işlet-devret (YİD) modeliyle ihale edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatında, ihale şartnamesinde ifade edilen “sıvı izolasyon standartlarına aykırı bir malzemenin kullanıldığı” iddiasını TBMM'ye götürdü.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; yap-işlet-devret (YİD) modeliyle ihale edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatında, ihale şartnamesinde ifade edilen “sıvı izolasyon standartlarına aykırı bir malzemenin kullanıldığı” iddiasını TBMM'ye götürdü.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Erdem Sevgi'nin haberine göre; Ahmet Akın, “İhale şartnamesinde belirtilmesine karşın köprü zemininin izolasyonunda uygun olmayan bir malzemenin kullanıldığı iddiası doğru mudur? Bu doğru ise yıllar sonra ortaya çıkacak herhangi bir korozyon ve çelik ile asfaltın uyuşmaması riskine yönelik ne gibi tedbirler alınacaktır?” diye konuştu.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatı TBMM

YİD modeliyle ihale edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nde, 18 Mart 2017 tarihinden beri inşaat çalışmaları sürüyor. Kore şirketleri Daelim ve SK Grup ile Limak ve Yapı Merkezi’nden meydana gelen ortak girişim grubunun aldığı ihale çerçevesinde köprünün herhangi bir erteleme olmazsa 18 Mart 2022'de açılması planlanıyor. CHP’li Akın, açılışına 7 ay gibi kısa bir zaman kalan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde standarda uygun olmayan izolasyon malzemesi kullanıldığıyla ilgili iddiaları, TBMM’ye sunduğu soru önergesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yöneltti. 

1915 Çanakkale Köprüsü’nde güvenliğin risk altında olduğunu ileri süren Akın, “1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapımının teknik ve idari şartnameler çerçevesinde yürütülmesi yasal bir zorunluluktur. İhale dokümanında yer alan “Köprülerde Sıvı İzolasyon Şartnamesi” gereğince köprü zeminlerinde sıvı olarak uygulanan su yalıtımı malzemesinin ETAG 033 standardına uygun olması gerektiği belirtilmektedir. ‘ETAG 033’ standardı köprü izolasyonlarında Avrupa Birliği’nin kabul ettiği en önemli standarttır. ETAG 033 standardına ilişkin belge sahibi olmayan malzemelerin köprülerde kullanılması kesinlikle uygun değildir. 1915 Çanakkale Köprüsü’ndeki asfalt altına yapılacak su yalıtım malzemesinin ETAG 033 belgesi olmak zorundadır” diye konuştu.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatı TBMM

‘İHBAR YAPILDI MI?’

Akın, 1915 Çanakkale Köprüsü’ndeki standart dışı yalıtım malzemesi iddialarıyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na şu soruları sordu:

“İhale şartnamesinde belirtilmesine karşın uygun olmayan bir malzemenin 1915 Çanakkale Köprüsü’nün asfalt zemininin izolasyonunda kullanıldığı iddiası doğru mudur? 1915 Çanakkale Köprüsü’nde standartlara aykırı bir izolasyon malzemenin kullanıldığı yönünde herhangi bir ihbar yapılmış mıdır? ETAG 033 belgesini taşımayan bir malzemenin köprü izolasyonunda kullanılması doğru mudur? İhale şartnamesinde yer almasına karşın izolasyonda kullanılacak malzemeyle ilgili herhangi bir denetim yapılmış mıdır? Standartlara uygun olmayan bir malzemenin kullanılması durumunda 1915 Çanakkale Köprüsü’nde olası bir güvenlik riski oluşacak mıdır?”

1915 Çanakkale Köprüsü'nde montaj işlemleri tamamlanıyor!