2008`de arsa, konut ve işyerlerinde fiyatlar ne olacak ?

2008`de arsa, konut ve işyerlerinde fiyatlar ne olacak ?

Konut, arsa ve emlakta 2008'de gayrimenkul piyasasında fiyatların yönü ne olacak! Gayrimenkul otoritesi Dr. Cengiz Aksoylar yazdı!2008'de İstanbul'da gayrimenkul satışlarını birebir etkileyecek tek unsur gözüküyor şuan.

O da dünya para ve kredi piyasalarının dingin hale gelmesi. Güvenin yeniden oluşması.

İlk bakışta 2008 senesinin, 2007 'den daha iyi olacağını söylemek mümkün.

Gelin , isterseniz gayrimenkul bölümlerine tek tek bakalım, neler olacak 2008 'de ;

KONUT ; Proje üzerinden satışa sunulan konutların hem sayısı artacak, hem niteliği. Rakamsal olarak cazibe yaratan ve bulunduğu doku ile uyumlu olan projeler hızlı satacak.Satışı yavaş giden projelerde ise blok satış olacak. İkinci el konut piyasası gözünü projelere dikecek ve ikinci elde de belirgin canlanma olacak. Mortgage faiz oranlarında yılın ikinci çeyreğinden sonra uzun vadeli yüzde 1,10 oranlarını göreceğimizi düşünüyorum. Bankalar 2005 'de olduğu gibi 2008'de de konut satışlarının önemli itici gücü olacak gibi gözüküyor.2008, pazarın fiyat belirleyicisi olan  TOKİ  'nin, orta ve dar gelir grubuna çok daha uygun rakamlı ve adetlerde proje sunacağı yıl olma özelliği de taşıyacak. Kısacası konut tarafı 2008'de 2007'den daha iyi olacak.

TİCARİ ; kiralanabilir alanı 60.000 metrekare ve üzeri olan , yatay düzlemde geniş alana yayılmış, konut destekli yakın şehirde üretilen AVM ( Alışveriş Merkezleri) 2008 'in gündemi olacak gayrimenkul sektöründe. Bir dolu AVM 'nin, yabancı fon ve yatımcı gruplara satışına da tanık olacağız. 5 yıldızlı şehir otelleri ve iş otelleri tarafında İstanbul dışında, Kayseri ve Mersin yatırımları ile tanışacağız. Nitelikli ofis alanları ve A tipi plazalar da metrekare kira rakamlarında hiç bilmediğimiz rakamlara tanık olabiliriz.

Özellikle Hadımköy, Çatalca ve Kocaeli tarafında yeni lojistik depolama alanları yatırımı ve lojistik köyleri kurmayı düşünen, önemli yabancı gruplar olduğunu söyleyebilirim.

ARSA , son 4 yıldır gayrimenkul bazlı yatırım araçları içinde en çok kazandıran bölüm. 2008 senesinde , artık satıştan çok, yerini ortak proje geliştirme tarafına bırakacak diye düşünüyorum. Arsa tarafında 2008 senesinin Avrupa yakasındaki favorileri Bahçeşehir , Başakşehir, Kayabaşı ve spekülatif 3.köprü bağlantı noktaları . Anadolu yakasının tek kalem tartışılmaz yıldızları ise Kartal ve Pendik. 2008 'de Avrupa yakası arsaları, Anadolu yakası arsalarına son 4 yılda kaptırdıkları rakamsal kazanç ve proje üretimi ünvanını ciddi oranda geri almaya başlayacaklar bence.

MART 2008 'E DEK GÖZLEYİN , SONRA GEÇ KALMAYIN HAMLENİZDE

"2008 senesinin gayrimenkul de parlayan yıldızı ne olur ?" diye soranlara cevabım ; "fabrika satış mağaza parkları- "outlet park ve outlet mall" 'lar " olacak derim.Gayrimenkul, ihracatın da önemli bir kalemi olacak bence 2008 'de .

Yılın ipucu; Gayrimenkul danışmanlığında en zor olan, gelecek ile ilgili tahminde bulunmaktır. Öngörü sahibi olabilmek için "gayrimenkul vizyonisti" olmak şarttır. Gayrimenkul yatırımcısı kaybı önleyenleri değil , kazancı öngörenleri sever. 2008 'den korkmayın. Dünya "perakende caddelerindeki gayrimenkul kira rakamları ilk 500 sıralamasına", ne zaman, 33. sıradan katılan Abdi İpekçi Caddesi'nin" yanına 5 cadde daha ekleriz , o zaman düşünürüz emlak balonu var mı yok mu !