2017 gayrimenkul sektörüne iyi gelecek!

2017 gayrimenkul sektörüne iyi gelecek! 2017 gayrimenkul sektörüne iyi gelecek!

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, "2017'nin gayrimenkul sektörü açısından iyi geçeceğini, konut talebinin yüksek olacağını düşünüyoruz." dedi.Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, ilişkilerin düzelmesiyle Rusların özellikle Akdeniz bölgesinde gayrimenkul yatırımlarının bu yıl tekrar hareketlenmesini beklediklerini, en az 1 milyon dolarlık taşınmaz alana vatandaşlık verilmesi kararına da birçok ülkeden ilgi olacağını düşündüklerini söyledi.


AA muhabirine konut sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Taylan, 2016 yılında konut satış rakamlarında bir önceki yılı geçtiklerini, sektörün beklentisinin karşılandığını belirtti.


Bu yıl gayrimenkul sektöründe kısa vadeli bir durağanlık yaşanabileceğini, ancak genel anlamda satışlardan umutlu olduklarını anlatan Taylan, "2017'nin sektör açısından iyi ve olumlu geçeceğini, konut talebinin yüksek olacağını düşünüyoruz." ifadesini kullandı.


Türkiye'de hala yüzde 30-35 civarında konut sahibi olmayan insan bulunduğuna dikkati çeken Taylan, bankaların konut kredi faizlerini düşük tutmalarının da gayrimenkul alımlarına destek vereceğini söyledi.


Türkiye'de ciddi anlamda nitelikli konut ihtiyacı olduğunu belirten Taylan, şunları kaydetti:


"Bölgedeki karışıklık nedeniyle ülkemize gelmiş, aralarında Suriyeli, Libyalı, Iraklının bulunduğu 3,5- 4 milyon insan var. Bunların birçoğunun konut ve kiralama ihtiyacı var. Rusya'daki ilişkilerin düzelmesiyle de Rusların özellikle Akdeniz bölgesinde gayrimenkul yatırımlarının tekrar hareketlenmesini bekliyoruz. Bir taraftan nüfus artışı devam ediyor. Bu çerçevede baktığımızda konut kredi faizlerinin düşük olmasının da desteğiyle 2017 yılının iyi geçeceğini düşünüyoruz."


En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı, tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi konulmak şartıyla satın aldığı ilgili kurumlarca tespit edilen yabancılara Türk vatandaşlığı verilmesine ilişkin kararı da olumlu bulduklarını dile getiren Taylan, birçok ülkede uygulanan bu sisteme Türkiye'nin de geçmesinin doğru olduğunu ifade etti.


Taylan, yabancıların gayrimenkul alımlarında "karşılıklılık" ilkesinin çok önemli olduğunu belirterek, "Yani gayrimenkul alımlarında bize haklar tanıyan ülkelere biz de aynı hakları tanırız. Bu kararda bunun da önemseneceğini düşünüyoruz. Buna Arap ülkelerinden, Rusya'dan, Türk Cumhuriyetlerinden ilgi olacağını düşünüyoruz." şeklinde konuştu.


İSTANBUL'DA KONUT FİYATLARI DÜŞÜYOR, ANKARA'DA ARTIYOR


Döviz kurlarındaki artışın sektöre etkisini de değerlendiren Taylan, bunun girdi fiyatlarına etki yapacağını, ancak rakamların tam oturmasının beklenmesi gerektiğini söyledi.


Taylan, dövizden TL'ye dönüş kampanyasına da destek verdiklerini dile getirerek, piyasada artık konut satışlarında dolar ve avronun telaffuz edilmediğini belirtti.


Hacı Ali Taylan, yeni yılda konut fiyatlarında anormal artışlar beklemediklerini ifade ederek, "İstanbul Anadolu yakasında konut fiyatları düşüyor. İstanbul'da plansız arz var, kentsel dönüşüm de çok hızlı gidiyor. Ankara'da ise tam aksine fiyat artışı devam ediyor. Bu da Ankara'da talebin devam ettiğini gösteriyor." dedi.


Son 4-5 yıldır lüks konut satışlarına da yoğun ilgi olduğuna dikkati çeken Taylan, alt gelir grubuna hitap eden konut satışlarının da yüksek olduğunu, ancak orta grupta bir daralmanın bulunduğunu kaydetti.


AA