2018 Mayıs'ta kiralar ne kadar artacak?

2018 Mayıs'ta kiralar ne kadar artacak?

Gayrimenkul kiralamalarında sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Peki, 2018 Mayıs'ta kiralar ne kadar artacak?


Gayrimenkul kiralamalarında taraflar arasında yapılan sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde kiracıya belli oranlarda zam yapılıyor. Bu zammın kanunda belirtildiği kurallar çerçevesinde yapılması gerekiyor.

Kira artışının nasıl yapılması gerektiği ise Borçlar Kanunu kapsamında yer alıyor. Kanunen kiracılara yapılacak zam üretici fiyat endeksi oranlarından fazla olamıyor.

Söz konusu üretici fiyat endeksi oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Mayıs ayı kira bedellerine yön verecek üretici fiyat endeksleri ise bugün TÜİK tarafından açıklandı. Peki, 2018 Mayıs'ta kiralar ne kadar artacak?

TÜİK verileri;

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,60 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,60, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,03, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,37 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,36 artış gösterdi. 

Yukarıdaki oranlardan on iki aylık veriler kullanılarak kiraya zam yapılıyor. Buna göre kiracıya en fazla yüzde 15,36 oranında zam yapabilecek. 

Kira artışı hesaplama örneği

Mevcut kira: 1000 lira
Zam oranı: yüzde 15,36 
Zam bedeli: 153,6 lira
Zamlı kira bedeli 1.153,6 lira

 

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com