2018 yılında 126 ulaştırma projesine başlanacak!

2018 yılında 126 ulaştırma projesine başlanacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2017 yılının değerlendirmesini yaptı. Ahmet Arslan, 2018 yılında 126 ulaştırma projesine başlanacağını açıkladı. Toplantıda önemli açıklamalar yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bu yıl 15 milyar 900 milyon lira tutarındaki 123 projeyi hizmete açtıklarını belirterek, "Gelecek yıl tamamlanması planlanan 47 milyar 700 milyon lira tutarındaki 126 projeyi de başlattık." diye konuştu. 

 

Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre; Bakan Arslan  gelecek yıl tamamlanması planlanan 47 milyar 700 milyon lira tutarındaki 126 projeyi de başlattıklarını açıkladı. 

 

Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı-Odayeri ve Kurtköy-Akyazı'da çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekleyen Bakan Arslan, bunun 125 kilometrelik kesiminin 2018 yılı içinde, kalan kesiminin ise 2019'da bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

 

GÜZERGAH 41 KİLOMETRE KISALACAK
Kuzey-Güney aksında yer alan bazı önemli tünelleri 2018'de hizmete açacaklarını da sözlerine ekleyen Arslan, bu tünellerden Rize-Erzurum yolu üzerindeki Ovit tüneli ile Kırık ve Dallıkavak tünellerinin de tamamlanmasıyla güzergahta 41 kilometrelik kısalma sağlanacağını, bu üç tünelin Karadeniz limanlarını Doğu, Güneydoğu ve Akdeniz'e bağlayacağını aktardı. 

 

İstanbul Yeni Havalimanı'nda gerçekleşme oranının yaklaşık yüzde 75-76 seviyesinde olduğuna işaret eden Arslan, bu projede 30 binin üzerinde çalışan bulunduğunu söyledi.

 


Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacak Kanal İstanbul Projesi'ne yönelik yürütülen çalışmalar hakkında da açıklamalar yapan Bakan Arslan, projede etüt çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Arslan, kanalın, İstanbul Boğazı üzerindeki tehlikeli madde taşımacılığından kaynaklı riskleri bertaraf edeceğini ve kentsel dönüşümü sağlayacağını da sözlerine ekledi. 
 


Ulaştırma yatırımları ekonomiyi büyüttü!