28 / 05 / 2022

2020 Nisan ortasında konut kredisi faizlerinde son durum!

2020 Nisan ortasında konut kredisi faizlerinde son durum!

Coronavirus salgını kredi faiz oranlarını nasıl etkiledi? 2020 Nisan ortasında konut kredisi faiz oranlarında son durum ne oldu?Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirus pandemisi bankaların kredi ürünleri ve kredi faiz oranları üzerinde de etkili oldu. Salgının görülmesi ile ekonomik istikrarı korumak için alınan tedbirler kapsamında hem özel bankalar hem de kamu bankaları elini taşın altına koyarak tüketiciye pek çok destek sundu. 

Bankalar ekonomik istikrar kalkanı projesi kapsamında tüketicilerinin taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi borçlarını erteliyor. Buna ek olarak ihtiyacı olan tüketiciler için finansman kanallarını açık tutarken yüzde 0.79’dan başlayan faiz oranları ile ihtiyaç kredisi, yüzde 0.49’den başlayan faizlerde taşıt kredisi kullanabilmek mümkün. 

Bankaların konut kredisi faizlerine bakıldığında ise en düşük faiz oranı sıfır konutlar için yüzde 0.79 seviyesinde yer alıyor. İkinci el konutlar için de 5 yıl vadeye kadar yüzde 0.93, 15 yıl vadeye kadar ise yüzde 0.94 olarak uygulanıyor. 

Konut kredisi faiz oranlarının salgın riskine rağmen halen düşük seyretmesi konut sektöründe ve kredi kullanımında yeni bir trend başlattı. Tüketiciler coronavirus nedeniyle evlerinden çıkmadan sanal turlar vasıtası ile konutları gezip online şekilde konut kredisi işlemlerini gerçekleştirerek evlerinden konut ve kredi alabiliyor. 

13 Nisan itibariyle bankalardan 350.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin en düşük aylık taksitleri 10 yıl vade için 4.500 TL oluyor. Kredinin vade sonunda masraflar hariç toplam anapara ve faiz ödemesi ise 543.000 TL’ ye karşılık geliyor. 

Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre Nisan ortasında en uygun konut kredisi faiz oranı sunan bankalar şu şekilde,

Türkiye Finans 

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı banka gayrimenkulü konut finansmanı için aylık yüzde 0.69 oranı ile konut finansmanı kullandırıyor. 

Kamu Bankaları 

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık yüzde 0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor. 

İş Bankası 

İş Bankası yüzde 1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için yüzde 0.95 faizle konut kredisi sağlıyor. 

Akbank

Akbank 10 yıl vadeye kadar aylık yüzde 0.97 faiz oranı ile kredi sunuyor. 

Yapı Kredi 

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde yüzde 0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. 

Garanti BBVA 

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.03 faiz oranı ile kredi sunuyor. 

Konut kredisi erteleme nasıl olur 2020?

Konut kredisi faiz oranları Nisan 2020'de arttı mı?

Konut kredisi faizlerinde hareketlenme başladı!