10 / 08 / 2022

2B arazi satın alınır mı?

2B arazi satın alınır mı?

Türkiye sınırları içerisinde yer alan ve kadastro işlemi yapılarak orman vasfını yitirdiği belirlenen alanlara 2B arazi deniyor. Peki, 2B arazi satın alınır mı? 2B arazilerin satışı nasıl olur? İşte tüm merak edilenler...Orman niteliği olmayan alanlara 2B arazisi deniyor. Arsanın ve bölgenin kişiye ait olup orman dışında bulunan yerler 2B alanlar olarak ifade ediliyor. 2B ismini ise orman yasalarının 2. Maddesi ve  B fıkrası olduğundan dolayı almıştır. 

Bir ormanlık arazinin 2B statüsü alabilmesi için belirli kıstasları karşılaması gerekiyor. Öncelikle orman vasfını kaybetmiş alanların tarım arazileri olarak kullanılmasının daha yararlı olacağı resmi kurumlarca tespit edilmesi gerekiyor. Bu tespit için ilgili defterdarlık ve mal müdürlüklerine istenilen belgelerle başvuru yapılması gerekiyor.

2B arazi satın alınır mı? 

Yasa gereği, orman köylüsü olmayan üçüncü kişilere 2B arazilerinin satışı yapılamıyor. Hazineye ait tarım arazileri olarak geçen 2B statülü araziler üzerinde hak sahibi olmak için aşağıdaki şartları yerine getirilmesi gerekiyor;

1-) 31 Aralık 2011 tarihinden önce söz konusu arazinin kullanıcısı ya da sahibi olmak.

2-) Resmi idare tarafından belirlenen satış bedelini kabul etmek.