24 / 05 / 2022

2B arazileri başvuruları 50 bine yaklaştı!

2B arazileri başvuruları 50 bine yaklaştı!

2B arazilerinin en fazla bulunduğu iller arasındaki Antalya'da başvuru sayısı 50 bine yaklaştı. Defterdar Mat: ''Milli Emlak Otomasyon Projesi kayıtlarına göre 2B başvurusu yapılan iller arasında ilimiz ilk sırada bulunmaktadır''



Antalya Defterdarı Hidayet Mat, kamuoyunda 2B olarak bilinen vasfını yitirmiş orman arazilerin satışı ile ilgili başvuruların il genelinde 50 bine yaklaştığını bildirdi. 

Mat, yaptığı yazılı açıklamada, 2B arazisi kullanıcılarının 6292 sayılı kanuna göre satın alma başvurularını 7 Mayıs'tan itibaren il merkezinde defterdarlık, ilçelerde ise mal müdürlüklerince alınmaya devam edildiğini belirtti. 

2B arazisi kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlandığını dile getiren Mat, kullanılan 2B arazileri için peşin ödemede yüzde 44, taksitli ödemelerde yüzde 30 indirimli ihalesiz doğrudan satın alınması, son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisillerin satış bedelinden indirilmesi, tapuda yapılacak işlemlerde harçtan muaf olunması ve satış bedellerinin ödenmesinde kolaylık sağlanmasını amaçladıklarını ifade etti. 

Bu amaçla belediye mücavir alan sınırları içerisinde 3 yılda faizsiz 6 taksit, belediye mücavir alan sınırları dışında ise 4 yılda faizsiz 8 taksitte ödenebilmesi imkanları getirilerek 2B arazisi kullanıcılarına tarihi fırsat niteliğinde avantajlar sağlandığını vurgulayan Mat, bu avantajlardan yararlanmanın ön şartının ise başvuruda bulunmak olduğuna dikkat çekti. 

2B kullanıcılarının satış bedellerinden mahsup edilmek üzere belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan taşınmazlar için 2 bin lira, dışında olanlar için de bin lira başvuru bedeli yatırarak satın alma başvuru yapma işleminin devam ettiğini bildiren Mat, bununla birlikte 4 Temmuz'da yürürlüğe giren 345 Nolu Milli Emlak Genel Tebliğine göre, 2B arazisi kullanıcılarının başvuru bedellerini başvuru süresinin bitim tarihine kadar ödemek şartıyla başvuru bedeli ödemeksizin başvuru yapabileceklerini kaydetti. 

Hidayet Mat, vatandaşların 2B başvuru bedellerini Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası'nın tüm şubeleri ile defterdarlık muhasebe müdürlüğü ve mal müdürlüklerine yatırılabilmesinin mümkün olduğunu belirterek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

''İlimizde 2B arazisi kullanıcı vatandaşlarımızın satın alma başvurularını kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla başvuru dilekçeleri, ilgili mahalle ve köy muhtarları ile işbirliği yapılarak il merkezinde defterdarlık, ilçelerde ise mal müdürlüklerinde oluşturulan ekiplerimizce ağustos ve eylül aylarında belirli bir program dahilinde mahalle ve köylere gidilerek mahallinde elden alınmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda ilimizde 4 Ekim tarihi itibarıyla 2B arazileri ile ilgili tüm başvurular 50 bine gelmektedir. Milli Emlak Otomasyon Projesi kayıtlarına göre de 2B başvurusu yapılan iller arasında ilimiz ilk sırada bulunmaktadır.'' 

Mat, 2B arazileri ile ilgili bilgi için ''@antalyada2b'' Twitter adresi, ''[email protected]'' e-mail adresi ve ''0242 2386502'' telefon danışma hattından her türlü sorunun cevaplandırıldığını ve bilgi verildiğini vurguladı. 

2B arazisi kullanıcı vatandaşların sunulan bu tarihi fırsatlardan yararlanmaları için sadece 25 gün kaldığına işaret eden Mat, bu nedenle 2B kullanıcılarının bir an önce başvurularını yapmalarının menfaatlerine olduğunu belirtti. 


AA