2B arazisi başvuruları ne zaman sona erecek?

2B arazisi başvuruları ne zaman sona erecek?2B arazileri için başvuru dönemi geçtiğimiz Ekim ayında Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar ile uzatılmıştı. Peki, 2B arazisi başvuruları ne zaman sona erecek?


Geçtiğimiz senenin Eylül ayında sona ermesi beklenen ancak Hükümet tarafından uzatma kararı alınan 2B arazi başvuruları devam ediyor. Hak sahipleri, 2B arazilerini almak için ilgili kurumlara müracaat edebiliyor.

 

2B yasası kapsamında daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesi için alınan karardan yararlanabilen kimseler şu şekilde sıralanıyor:

 

- Süresi içinde başvurmayanlar, 
- Kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenler,
- Taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenler.

 

2B arazi başvuruları ne zaman sona erecek?


7 Mart 2017 tarihinde tanınan 6 aylık ek süre ile 7 Eylül'de sona ermesi beklenen 2B arazi başvuruları 3 Ekim 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile yeniden uzatılmıştı.

 

2B arazi başvuru süresi karar dahilinde 7 Eylül 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 6 ay uzatıldı. 

 

Buna göre, hükümetin herhangi yeni bir uzatma kararı almaması halinde 2B arazileri başvuruları en son 7 Mart 2018 tarihinde alınacak.

 

2B arazisine nasıl başvurulur?

 

2B arazileri için defterdarlık ve mal müdürlüklerine başvurulabiliyor. Başvuru esnasında aşağıda sıralanan belgelerin temin edilmiş olması gerekiyor. 

 

Nüfus cüzdanının fotokopisi,
Başvuru dilekçesi,
Başvuru bedeli makbuzu,
Tüzel kişiler için ise yetki belgesi,
Bunun dışında mirasçılardan da veraset ilamı.

 

Hazineye ait tarım arazilerinde son gün 7 Eylül

Aynı tarihte Hazineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin olarak süresi içinde başvurmayanlara verilen başvuru süresi de bir yıl süreyle uzatılmıştı.

 

26 Nisan 2015 tarihinden sonra yapılan mücavir alan sınırları dışına çıkarılan yerler için 7 Eylül 2018 tarihine kadar müracaat edilebilecek.

 

2B arazilerinde başvurular yeniden uzatıldı!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com