17 / 08 / 2022

3. havalimanı inşaatında eyleme katılan 24 işçi tutuklandı!

3. havalimanı inşaatında eyleme katılan 24 işçi tutuklandı!

3. havalimanındaki kötü çalışma koşullarını gerekçe göstererek eylem yapan işçilerden 24'ü tutuklandı.3. havalimanındaki kötü çalışma koşulları nedeniyle eylem yapan işçilerden 24'ü tutuklandı. Cumhuriyet gazetesinden Canan Coşkun'un haberine göre, dört gün önce gece yarısı baskınıyla gözaltına alınan 400'den fazla işçinin bir kısmı ise emniyette serbest bırakıldı. Hala gözaltında tutulan işçiler savcılık sorguları için ikişerli gruplar halinde Gaziosmanpaşa (GOP) Adliyesi’ne getiriliyor.

Adliyeye getirilen 43 işçiden 15'i adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılması istendi, 28 işçi de tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

İşçilerin, 'kamu malına zarar verme', 'polise mukavemet', 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet', 'iş ve çalışma hürriyetinin ihlali' iddialarıyla tutuklanmaları talep edildi.

Savcı adli kontrol talebine, kuvvetli suç şüphesi, kaçma şüphesi, delilleri yok etme şüphesi bulunması, tanık, mağdur ya da başkaları üzerinde baskı girişiminde bulunacakları iddiasını dayanak yaptı.

​Savcı Ali Özgilik, tutuklama talebine gerekçe olarak da, işçilerin jandarma baskını sırasında slogan atarak kolluk kuvvetinin müdahalesine engel olmaya çalıştıklarını, "Grup Direniş" isimli WhatsApp grubu oluşturmalarını gösterdi.


24 TUTUKLAMA

Sabah saat 7.15'de ilk kararını açıklayan mahkeme, savcının adli kontrol şartıyla tahliyesini talep ettiği 15 işçi için aynı yönde karar verdi. Daha sonra verilen kararda ise tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 28 işçiden ise 24'ü tutuklanmasına, 4'ünün ise adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılmasına hükmedildi.

 

3. havalimanı inşaatında işçiler eylem başlattı!