3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı 8 Kasım 2017'de!

3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı 8 Kasım 2017'de!

Yeşil Rapido, Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı, 8 Kasım 2017 tarihinde, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda gerçekleştirilecek.


 

Bu yıl 3.'sü düzenlenecek olan Yeşil Rapido, Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım 2017 tarihinde yapılacak. Konferansın bu yılki yıldız konukları ise iki ünlü İngiliz Mimar Bob Allies ve Peter Barber...

 

Mimarlık ve yapı sektörünün profesyonelleri 8 Kasım 2017 tarihinde,  3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı'nda bir araya gelecek. Ekoyapı Dergisi tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi iş birliği ve Dörken Sistem, Ytong, BoardeX, Forbo Flooring ve E.C.A. Serel firmalarının sponsorluğu ile yapılacak olan etkinlik, MSGSÜ Fındıklı Yerleşkesi, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda gerçekleştirilecek.

 

Hızlı nüfus artışı nedeniyle daha fazla insanı barındırabilmek için genişleyen kentlerde refahın adil bir şekilde dağılması ve sosyal adalet gün geçtikçe daha da önemli hale geliyor. Şehirlerimiz bir yandan günümüz sorunlarına çözüm ararken, bir yandan da geleceği şekillendiriyor. Bu nedenle, bu yılki üçüncü ayağında “Future & Cities - Geleceğin Kentleri, Kentleri Geleceği” temasını ele alan ve kentlerin sürdürülebilirliğine dikkat çekmek isteyen “Yeşil Rapido, 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı”, sonuç odaklı paylaşımlara sahne olacak.

 

Ünlü mimarlar Bob Allies ve Peter Barber 8 Kasım’da İstanbul’da...

 

Ülkemizin önde gelen sivil toplum kuruluşlarının, proje geliştiricilerinin, mimarların, akademisyenlerin, yapı sektörünün profesyonellerinin ve karar verici kamu kurumlarının yetkililerinin, geleceğin şehirlerini yapı, enerji ve yönetimi, toplu taşıma, çevre, atık yönetimi gibi konular üzerinden değerlendirileceği konferans, MSGSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İncedayı, MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof Dr. Sema Ergönül ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun konuşmalarıyla başlayacak.

 

Ardından Prof Dr. Emre Alkin’in ilham verici konuşmasıyla devam edecek olan etkinliğin bu yılki yıldız konuşmacıları ise ünlü mimarlar İngiliz Mimar Bob Allies ve Peter Barber olacak.

 

İngiltere’nin en büyük mimarlık ve kentsel planlama ofislerinden biri olarak 41 defa RIBA ödülüne layık görülen Allies and Morrison Mimarlık ve Kentsel Tasarım Ofisi’nin kurucu ortağı olan Bob Allies, konferansta yapacağı “Bir Süreklilik Olarak Şehir: Allies and Morrison’dan Mimarlık ve Şehircilik” adlo konuşmasında gelecekteki yapıların 'yüksek performanslı' binalar olması gerektiğinin altını çizecek. 

 

Yüksek yoğunluklu alanlarda düşük katlı konut planları çizen, uluslararası birçok ödüle layık görülen bu tasarımları İngiliz konutlarının geleceği için birer model olarak görülen dünyaca ünlü İngiliz Mimar Peter Barber, 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı’nın bir diğer yıldız ismi. Mimarlığı bir yandan tasarım, zanaatkârlık ve malzemelerin birleşimi iken; bir yandan da ekonomik, sosyal ve politik boyutları olan bir meslek olarak gören Peter Barber, konuşmasında kentlerin geleceği temasını yapıların ve kentlerin sürdürülebilirliği üzerinden ele alacak.


3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı'nda geleceğin şehirlerinin nasıl evrileceğinin tartışılacağı "Şehir Nasıl Evrilmeli" oturumunun başkanlığını ise Avcı Architects kurucusu Mimar Selçuk Avcı yapacak. "Geleceğin Kentlerine Dair" konulu oturumun başkanlığını Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fethi Hinginar yapacak.

 

“Yeşil Rapido, 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı”na katılmak isteyenler, www.yesilrapido.com websitesi üzerinden kayıt formunu doldurarak başvurularını gerçekleştirebilecekler.