04 / 02 / 2023

4 km'lik kulede bir milyon kişi

4 km'lik kulede bir milyon kişi

Japonya'da Fuji Dağı'ndan esinlenilerek tasarlanan 800 katlı dört bin metrelik dünyanın en yüksek binasında, bir milyon kişinin yaşaması planlanıyor.

Japonya, topraklarında bulunan üç bin 700 metrelik Fuji Dağı'ndan esinlenerek dünyanın en yüksek kulesini yapmaya hazırlanıyor. Başkent Tokyo'nun limanına inşa edilmesi planlanan kulenin dört bin metre yüksekliğinde olması düşünülüyor. Taisei İnşaat Şirketi tarafından projesi geliştirilen "X-Seed 4000" adlı kule, altı kilometrekarelik bir alanı kaplayacak.


MALİYET 900 MİLYAR DOLAR


800 kata sahip olacak kulenin içinde de bir kent kurulacak. Görkemli yapıda 600 bin ila bir milyon kişinin yaşaması bekleniyor Akıllı bir bina olarak tasarlanan "X-Seed 4000" tüm enerjisini sadece güneşten alacak. Hatta insanların gerekli ihtiyaçlarını karşılamaları için sebze ve meyvelerin yetiştirileceği alanlar ile hayvanların yaşayabileceği barınaklar bile projeye eklenmiş durumda. Üstün teknolojiyle yapılan duvarları, dışardan gelen hava durumuna göre içerisinin ışık, sıcaklık ve hava basıncını ayarlıyor. Böylece içeride yaşayanlar, "dış dünyanın" şartlarından etkilenmeyecek. Ancak 300 ila 900 milyar doları bulması beklenen yüksek masrafı nedeniyle halen ne zaman inşaatına başlanacağına karar verilmedi. (Sabah)


 
Geri Dön