31 / 01 / 2023

400 müteahhidin not defteri TOKİ'nin elinde

400 müteahhidin not defteri TOKİ'nin elinde

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, 'Çalıştığımız 400 müteahhidin not defteri elimizde. Sicili kötü olana iş vermiyoruz' dedi. Bayraktar, çok fazla fiyat kıran müteahhitten de ek teminat istenmesi gerektiğini söyledi.TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "İhalelerin en düşük fiyatı verene gitmesi yanlış" sözlerini, "Aslında ihalenin en düşük teklife verilmesi yanlış değil. Ama, çok iddialı olanından, yani 'ben yüzde 60 kırabilirim' diyen müteahhitten, ek teminat istenmesi lazım. Yasada eksik olan bu" yorumuyla değerlendirdi.

KANUN BEDENE UZUN: "Mevcut ihale kanunu Türkiye'nin bedenine uzun geldi" diyen Bayraktar, kamu kurumlarının, bir ihaleyi "en düşük kırıma değil, ortalama fiyat teklif eden veren firmaya" vermesi halinde de sıkıntı doğduğunu vurguladı.  TOKİ  Başkanı, "Üyeleri devlet memuru olan ihale komisyonları nasıl risk alsın ki? Hep en düşük fiyata verilmesi gerektiğini düşünüyorlar ve öyle karar alıyorlar" dedi. Bayraktar, "İnşaat kalitesinin arttırılması ve yakınmaların giderilmesi için ne yapılmalı?" sorusuna "Yeterliliğin arttırılması gerekiyor" diyerek şu yanıtı verdi:

400 MÜTEAHHİDİN NOT CETVELİ "Çalıştığımız 400 müteahhitle ilgili puan cetveli oluşturduk. Bir tür sicil defteri. Yaptığı işin niteliği, zamanında bitirip bitirmediği, idareye yükümlülükleri başta olmak üzere 15 civarında kriterimiz var. Bu defteri, notları sürekli güncelliyoruz. Sicili kötü olana iş verilmiyor. Çok ısrarcı olanlar çıkıyor. Böyle durumlarda ihaleyi yapmaktan vazgeçiyoruz. Yine vermiyoruz."

BASIN GELMEYİNCE ATLAMAKTAN VAZGEÇTİLER: Toki Başkanı Bayraktar, Başbakan Erdoğan'ın "TOKİ'de bunun acılarını çok çektik" sözünü anımsattığımızda şunları söyledi: "Gelip buraya tehdit ettiler. Güvenlikçileri yakmaya kalktılar. Nümayiş çıkardılar. Canımızı zor kurtardığımız zamanlar oldu. Birkaç gün önce de iki kişi geldi (Çatıya çıkacağız) deyip çıktılar. Ama öbür yandan (basın gelsin, basına haber verin) diyorlar. Basın olmayınca çatıdan atlamaktan vazgeçtiler. Bu da biraz 2006'da çimento ve demire çok zam yapılmasından kaynaklandı."

Haberleri dosyaladım KİK'e göndereceğim

TÜRKİYE Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren ise Başbakan Erdoğan'ın "Fiyat kırıp kaçana değil bitirene iş vereceğiz" demesini memnunlukla karşıladı. Eren, bu nedenle Erdoğan'ın sözlerinin yer aldığı gazete haberlerini bir dosyaya dönüştererek, TBMM'ye, ilgili komisyonlara, bakanlıklara ve Kamu İhale Kurumu'na göndereceklerini söyledi. Eren, Başbakan'ın açıklamalarının "bir direktif yerine geçmesini umduklarını" belirtti. "TOKİ'yle iş yapan müteahhitler hesap bilmiyor" diyen Eren, "Akılalmaz fiyatlar atıp ihale alıyorlar. Sonra da eylem yapıyorlar" dedi. TMB Başkanı Eren, "değişiklik hangi doğrultuda yapılmalı?" sorumuza şu yanıtı verdi: "Önce işin özelliğine uygun firmaların belli kriterlere göre belirlenmesi, sonra ihalenin yapılması gerekiyor."
 
ÇİĞDEM TOKER
Geri Dön