403 KOBİ birleşince `Taxitcenter' doğdu

403 KOBİ birleşince `Taxitcenter' doğdu 403 KOBİ birleşince `Taxitcenter' doğdu

Ortaklık kültürünün yaygın olmadığı Türkiye'de farklı iş kollarında çalışan 403 KOBİ, Taxitcenter'da birleşip İstanbul'un Cevahir'den sonraki en büyük alışveriş merkezini kurdu.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Her biri farklı sektörlerde faaliyet gösteren 403 küçük ve orta ölçekli işletme sahibi güç birliği yapıp `taxitcenter'ı kurunca Cevahir Alışveriş Merkezi'nden sonra İstanbul'un en büyük alışveriş merkezi Haramidere'ye gelmiş oldu. Taxitcenter'ın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Eresin, "15 yıl önce başladığımız yolda, bugün 403 ortakla Beylikdüzü'ne Türkiye'nin en büyük outlet alışveriş merkezini kurduk. Alışveriş merkezinin bir başından sonuna kadar havada insanların uçabileceği bir eğlence konseptini de ilk defa Türkiye'ye getiriyoruz. Amacımız insanlarımızı eğlendirip keyifli bir alışveriş yapmalarını sağlamak" diyor.

OTOMOBİL MERKEZİ OLACAKTI
Taxitcenter'ın hikayesi aslında 1993'lü yıllara uzanıyor. Otomobil işiyle uğraşan 132 galerici bir araya gelip ES-ES İstanbul Motorlu Araçlar Yapı Kooperatifi'ni kurar. Hedefleri İstanbul'un en büyük otomobil merkezi `otomall'ı açmaktı. O yıllar Büyükşehir Belediyesi de galericileri şehir dışına çıkarma planları yapar. Galericilere Haramidere Carrefour'un arkasında 35 dönümlük bir yer gösterir. Onlar da kooperatifleri aracılığıyla satın alırlar. Ve 1996'da çizilen projeye ilk kazma vurulur. Ancak sonra ki yıllar Türkiye krizlere girer, hükümetler değişir. Birçok galerici iflas edip işinden olur. Proje ödenek yetersizliğinden yüzde 60 kaba inşaatı bitmiş halde beklemeye başlar. Çürümeye yüz tutan inşaatla 2004'e kadar gelinir.

OUTLETİN MERKEZİ OLDU
Ümitsiz bekleyişi Eresin Otelleri'nin sahibi ve galericilik yapan iş adamı Murat Eresin ve yönetimi bitirir. Bundan sonrasını kendisinden dinleyelim; "132 ortaklı yapı dağılmıştı. Biz yönetime gelince derhal bir araştırma yaptırdık. Buranın otomobil merkezi olması yerine daha farklı bir konseptle alışveriş merkezine dönüştürülmesinin daha kârlı bir seçenek olacağını tespit ettik. Ve projede ciddi tadilatlar yapıp alışveriş merkezine dönüştürmeye karar verdik. Böyle yapınca ortaklık yapımız bir anda büyüdü. Farklı işler yapan 403 KOBİ bir araya geldik. 125 bin metrekare alanda Türkiye'nin en büyük outlet merkezini kurduk. Bugüne kadar tam 75 milyon dolar harcandı. Şimdi Türkiye'de ilk sayılacak eğlence merkezlerini de planladığımız konseptin bir parçası olarak yapmaya karar verdik. Taxitcenter'a gelen gün boyu eğlenebilecekte. İnsanlar çocuklarını tam gün eğlence merkezine bırakıp, keyifli alışveriş yapabilecek."
128 bin metrekare arazisi, 42 bin metrekare kiralanabilir alanı bulunan Taxitcenter, nisan ayında Beylikdüzü'nde açılacak. `Taxitcenter'da Mudo'dan Sarar'a Türkiye'nin en gözde 205 markası en büyük metrekareli outlet mağazalarını kuracak. 100 adet rezidence daire bulunan alışveriş merkezindeki 700 metrekarelik alandaki en büyük buz pistinde ise buz hokeyi takımları maç yapacak.

DÖNER ZİNCİRLE İSTANBUL KEYFİ...
Lunaparklardaki döner zincir gibi çalışan `Star flyer'a binenler, 40 metre yükseklikten İstanbul'u farklı açılardan seyerebilecek. Alışveriş merkezi içine kurulacak `Taxitfly' ile de insanlar 22 metreden aşağıya atlayıp heyecan yaşayacak.

(Türkiye)

pus