5 banka Denizli'de konut kredisi faizlerini yüzde 0.98’e çekti!

5 banka Denizli'de konut kredisi faizlerini yüzde 0.98’e çekti!


Denizli Ticaret Odası, (DTO) üyesi olan 205 inşaat firması ile 5 banka arasında köprü kurdu. Denizli’de anlaşmalı bankalar yüzde 0.98 faiz oranı ile konut kredisi kullandıracak...


Denizli’de bugün itibarı ile 3.000 konutun bulunduğunu belirten Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan "Başlatmış olduğumuz kampanya ile yüzde 10 üzerinde satış beklentimiz ile 120 milyon liralık finansal hareketliliğin sağlanmasını hedefliyoruz" diyerek şu açıklamalarda bulundu.

Konut Kredisi Faizlerine Çare

Odamız, ilimizde oluşan konut stokunun eritilmesine yönelik bir fikirle yola çıktı. İkame amaçlı konut üreten inşaat müteahhitlerinin bulunduğu 3 no’lu meslek komitemiz ile yönetim kurulumuzun uhdesinde, 4 ay boyunca yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. İnşaat sektörüne mensup üyelerimizin, alım satımlarda yaşadığı sorunları azaltmak, bürokratik işlemleri daha hızlı aşmak ve sektörün iş hacmi ile verimliliğini artırmak için, son derece önemli olduğuna inandığımız bir kampanya başlatıyoruz. Buradaki temel hedefimiz, yüksek konut kredisi faiz oranlarından kaynaklanan satışlardaki azalmaya, çare olmak.

Bankalarla İşbirliğine Gittik

Fizibilite çalışmamızda gördük ki, acil nakit ihtiyacı duyan müteahhitlerimiz, uygun faiz oranı bulması durumunda, konut isteyen alıcılar ile ilimizde faaliyet gösteren banka ve finans kuruluşları arasında bir koordinasyon sağlayarak çözüm üretebiliyor. Piyasada ki güncel oranlar yerine, makul oranları sağlayarak, aradaki farkın müteahhit firma ve bankalar arasındaki anlaşmalar ile giderilebileceğini de tespit ettik. Bu konuda bankaların temsilcileri ile birebir görüşmeler gerçekleştirdik; bazı bankalarımızla işbirliğine gittik.

Piyasalara Hareket Gelecek

Kampanyamız sayesinde, ilimizde satış için bekleyen konutların yüzde 10’luk kısmına bile yol açabilmek bizim açımızdan başarı olacaktır. Zira yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı, piyasalara 120 milyon TL’lik bir finansal hareketlilik getirecektir. 

 

Konut kredi faiz oranları ortalaması yüzde 2.03'e geriledi!

Konut kredisi faiz oranları düşüşünü sürdürecek mi?

En düşük konut kredi faiz oranı hangi bankada?