5 yılda 10 bin konut yapacak

5 yılda 10 bin konut yapacak

Yurtdışında gerçekleştirdiği projeleriyle tanınan YDA Grup, Türkiye'de 5 yılda 10 bin konut yapmayı planlıyor. Grubun ilk projesi 1244 dairelik Nevbahar Konutları.


YDA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, konut sektöründe büyüme planlarıyla ilgili tüm hazırlıkları yaptıklarını ve gerekli arsaları da bünyelerine kattıklarını vurgulayarak, "Ankara, İstanbul ve Güney Ege sahillerinde mevcut arsalarımız üzerinde 5 yıl içinde 10 bin konut yapmayı planlıyoruz" dedi. Güney Ege'de yabancılara yönelik konutlar üreteceklerini de vurgulayan Arslan şunları söyledi:
"Ankara ve İstanbul'da lüks konut projelerinin altına imza atacağız. 10 bin konutun yaklaşık 3 bini Güney Ege'de, 3 bin 500'ü Ankara'da, kalan 3 bin 500'ü de İstanbul'da olacak. Projelerimize 2009 yılında başlamayı planlıyoruz. Konut sektöründe en büyük hedefimiz ise gayrimenkul yatırım ortaklığı kurmak" dedi.
Arslan, ağırlıklı olarak yurtdışında Kazakistan ve Moldova'da projeler gerçekleştirdiklerini anlatarak, Türkiye'de ise Nevbahar Konutları'na Ankara'da başladıklarını açıkladı. Yönetim Kurulu Başkanı Arslan, 1244 dairelik Nevbahar Konutları'nın 10 bin konut hedefinin ilk halkasını oluşturduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Türkiye'de konut sektörünün gelişmeye başlamasıyla birlikte ses getirecek bir projenin altına imza atmak istedik. Toplam 400 milyon dolar maliyeti bulunan Nevbahar Konutları'nın diğerlerinden farklı olması gerekiyordu. Orta sınıfa yönelik konut ihtiyacı çok fazla ve projeyi de bu şekilde planladık. Burada lüks konutları çok uygun fiyatlardan sunuyoruz."
Nevbahar Konutları'nın benzerlerine göre yüzde 40 daha ucuz olduğunu belirten Arslan, net 132 metrekare büyüklüğündeki daireleri 155 bin YTL'den başlayan fiyatlarla satışa sunduklarını açıkladı.2010'da tamamlanacak
Arslan proje ve dairelerin ödeme koşulları hakkında ise şu bilgileri verdi:
"Özel vade ve ödeme koşullarıyla da konut alımını kolaylaştırıyoruz. Nevbahar Konutları 1244 konuttan oluşuyor. Toplam 237 bin metrekare inşaat alanına sahip olan projede 3+1, 4+1, 5+2 ve 6+2 dubleks tipi daireler, 56 bin metrekare yeşil alan, 36 bin metrekarelik alışveriş merkezi, 75 bin metrekare alanda kurulu özel öğretim kurumu ve yurt kompleksi, sosyal tesisler ve benzin istasyonu bulunacak. İnşaatı Eylül 2007'de başlayan proje Eylül 2010'da tamamlanacak."
Alışveriş merkezleriyle de ilgilendiklerini anlatan Arslan, "İlk merkezimizi Nevbahar Konutları'nın içindeki Nevbazar oluşturuyor" diye konuştu. Türkiye'de alışveriş merkezlerine çok yoğun bir ilgi olduğunu belirten Arslan şunları söyledi:Alışveriş merkezleri de yapacak
"Fakat 1 kilometrelik bir hatta 10 tane alışveriş merkezi bulunmasını anlayamıyorum. Biz iyi bir planlama yaparak bu alanda da büyüyeceğiz. Bu kapsamda pazar araştırmalarımız sürüyor. Gaziantep, Konya ve Kayseri gibi büyük şehirlerde alışveriş merkezleri yapmayı hedefliyoruz."


Kazakistan'da ultralüks konutlar yapıyor


2002'de Kazakistan'da faaliyete başlayan YDA İnşaat, bu ülkede özellikle üst gelir grubu projelere imza atıyor. Firmanın devam eden projeleri şöyle:


Kazakistan'da 46 bin 500 metrekarelik Almaata Lojistik Parkı.
130 bin metrekarelik Almaata Finans Kompleksi.
Almaata'nın merkezinde 220 dairelik ultralüks Maxima Konutları.
Almaata'da 78 konutluk ultralüks Armanville Dağ Evleri.
Almaata'da 80 dairelik Al Farabi Konutları.
Almaata'da 160 daireden oluşan Hacı Mukana Konutları.
Moldova'da 30 bin metrekarelik alanda 14 kattan oluşan Olympics İş Merkezi.
Moldova'da 160 yataklı beş yıldızlı otel, alışveriş merkezi, ofisler ve rezidanslardan oluşan National Hotel ve National City Tower.
Ankara'da 1244 dairelik Nevbahar Konutları.
Diyarbakır İstinaf Mahkemesi.


Rusya'da da büyüyecek


Hüseyin Arslan, medikal sektöründe Medya Medikal, madencilik ve enerjide Mayda, elektro-mekanikte Teyda ve sigortada YDA Sigorta şirketleriyle faaliyet gösterdiklerini, fakat YDA Grup'un amiral gemisinin inşaat olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
"Soma'da Avrupa ve Rusya'nın en büyük kömür yıkama tesisini kurduk. Türkiye'de havalimanı işletmeciliği yapan 4 firmadan biriyiz. Dalaman Havalimanı'nı Yap-İşlet-Devret yöntemiyle aldık ve 2015'e kadar işletmesi bize ait. 150 milyon dolara mal olan bu projeyi 8 ay erken teslim ettik. Ayrıca, Kazakistan'da 80 milyon dolara Aktau Havalimanı'nı 30 yıllığına aynı yöntemle aldık. Havalimanının tamamını işleteceğiz. Projeyi Kazakistan'ın milli günü olan 16 Aralık 2008'de bitireceğiz. Halihazırda içlerinde Ukrayna'daki Kiev Havalimanı'nın da olduğu 4 bölgesel havalimanı ile görüşmemiz sürüyor. Kazakistan ve Moldova'da çok önemli inşaat projelerimiz devam ediyor. Yakın bir zamanda Rusya'da da faaliyete başlayacağız. Burada ilk olarak büyük bir alışveriş merkezi ve otel ile 2 bin 500 konutluk mini uydukent kurmayı planlıyoruz."
YAVUZ KARAMAN