31 / 01 / 2023

50 bin YTL'ye lüks yazlık!

50 bin YTL'ye lüks yazlık!

Tek Borsa dergisi araştırdı! Bodrum, Fethiye, Marmaris, Kuşadası, Çeşme, Alanya ve Didim gibi gözde tatil bölgelerinde yazlıklar kelepir fiyata satılıyor. 50 bin YTL'den başlayan fiyatlardan konut almak mümkün...Bu günlerde, Ege ve Akdeniz'in en popüler tatil beldelerinde hangi emlakçıyla konuşsanız hepsi aynı şeyi söylüyor: "Piyasa durgun", "Yaprak dahi kıpırdamıyor"... Üç-dört yıl öncesine kadar emlak piyasasının en şaaşalı günlerini yaşadığı Bodrum, Marmaris, Didim, Çeşme, Alanya, Kuşadası ve Marmaris gibi tatil beldelerinde o günlerden eser yok. Özellikle yabancıların ilgisinin tavan yapmasının ardından gerçekleşen emlak patlaması, şimdilerde yerini büyük bir durgunluğa bırakmış durumda. İnşaat firmaların elinde satılmayı bekleyen onbinlerce konut var. Buna karşılık talep ise yok denecek kadar az. Bir yandan da birbiri ardına konut projeleri yükseliyor.

Yaşanan durgunlukta, konut kredisi faiz oranlarının hala yüksek seviyelerde olması, mortgage'ın tam olarak oturamaması gibi genel problemlerin yanı sıra, art arda yapılan seçimler, K.Irak'a operasyon ve riskli mortgage kredilerinden kaynaklanan kriz gibi dönemsel faktörlerin etkisi var. Emlak piyasasının son yıllarda özellikle yabancıların talebiyle beslendiği bu bölgelerde talebin etkisi gibi olmaması da en önemli etken.

Bu bölgelerdeki emlakçılar şimdilerde ağız birliği etmişçesine başka bir şeyden daha söz ediyorlar: "İhtiyaçtan ya da yatırım amacıyla konut almak istiyorsanız şimdi tam sırası" ...Evet, emlakçılara göre durgun olan emlak piyasası, alıcılar için büyük bir fırsat. Çünkü arz fazlası, yetersiz talep nedeniyle bazı yerlerde emlak fiyatları 2-3 yıldır yerinde sayarken bazı yerlerde ise yüzde 30-40'lara varan düşüşler yaşanıyor. İstanbul'da gecekondu dahi almak mümkün değilken bugün Ege ve Akdeniz'deki gözde tatil beldelerinde denize yakın, bahçeli havuzlu, site içerisindeki konutlar 50-60 bin YTL'den başlayan fiyatlardan satılıyor. Peki, bu bölgelerde yazlık fiyatları nerede, ne kadar? Konutlar ne kadardan kira veriliyor? Arsa fiyatları nasıl? Yıldızı parlayacak ve prim yapacak yerler nereler? Ege ve Akdeniz'de kıyı şeridindeki popüler tatil bölgelerinde emlak piyasasını mercek altına aldık...
 


ÇEŞME 


Yatırım için en uygun dönem

Emlak piyasasının en hareketli günlerini yaşadığı sırada yerli ve yatırımcılara arasında oldukça revaçta olan Çeşme'de şu aralar piyasa oldukça durgun. Turpa Emlak'tan Murat Erdoğan, bu durumu art arda gerçekleşen seçimler, K.Irak'a operasyon ve döviz piyasasındaki belirsizlik nedeniyle yatırımcıların yatırım kararlarını askıya almasına bağlıyor. Konut fiyatlarda bir artış yaşanmadığını belirten Erdoğan, "Yatırımcılar arsa ya da konut almayı düşünüyorsa 2008'in Şubat-Mart ayına kadar tam zamanı. Fiyatlarda artış yok. Pazarlık yapma şansları çok yüksek" diyor.

Örneğin Çeşme merkezde 2+1, 3+1'den oluşan apartman dairelerinin fiyatı 80-150 bin YTL arasında. Çiflikköy mevkiinde villa tipindeki yazlıkların fiyatı 100-250 bin, Dalyan'da 150-350  bin YTL arasında. Boyalık-Ilıca-Paşamlimanı'nda ise fiyatlar 400 bin YTL'den başlayıp 1 milyon YTL'ye kadar çıkıyor.

Bölgede villa yapılacak arsaların parsel fiyatı da 120-350 bin YTL aralığında bulunuyor. Örneğin tarım arazilerinin bulunduğu Ovakcık'ta arsaların m2 fiyatı 30-50 YTL arasında. Dört yıldızlı otellerin yapılmaya başladığı Süzer Otel'le Alaçatı Sörf bölgesi civarında ise arsaların m2 fiyatı 400-600 YTL'den gidiyor. Kiralık fiyatlarına gelince... Alaçatı'da eşyalı villalar, sezonluk olarak 7-25 bin YTL arasında değişen fiyatlardan kiraya verilebiliyor. Çarşı'da ise 20-30 m2 büyüklükteki dükkanların yıllık kiralık fiyatı 35-75 bin YTL arasında değişiyor. 
 


DİDİM 


45 bin YTL'ye dubleks ev...

Özellikle İngiliz ve İrlandalıların gözdesi olan Aydın'ın Didim ilçesinde ise durum Çeşme'den çok farklı değil. Durgunluktan dolayı bölgede emlak fiyatları oldukça düşmüş.  Didim Emlakçılar Derneği Başkanı Osman Coşkun, "Son dört-beş aydır konut fiyatları yüzde 30-40'lara varan oranlarda düştü. Neredeyse maliyetine satılıyor" diyor.

Bölgedeki arz fazlası da fiyatların düşmesinde etkili olmuş. Coşkun'un söylediğine göre Didim'de satılmayı bekleyen 5-6 bin civarında konut bulunuyor. İnşaatı devam eden konutların

sayısı ise 7-8 bin civarında. Bu durumun yazlık almak isteyenler için büyük bir fırsat olduğunu belirten Coşkun, gelecek yıl fiyatların yüzde 30-50 oranında artabileceğini söylüyor.

Didim'de 45 bin YTL'ye ikinci el dubleks yazlık satın almak mümkün. Coşkun, Didim merkeze 500 m uzaklıktaki Karakuyu'da, site içerisinde bahçeli ikinci el, biraz bakıma muhtaç 2+1'den oluşan, havuzlu dubleks bir konutun fiyatının 45 bin YTL'den başladığını belirtiyor.

Yeni yapılan projelerdeki sıfır dubleks ve tripleks konutların fiyatı ise 140 bin YTL'den başlayıp 300 bin YTL'ye kadar çıkıyor. Didim merkeze yakın yerlerde ikinci el olan triplekslerin fiyatı ise 75-90 bin YTL arasında. 45-50 m2 büyüklükteki 1+1 ve 2+1'den oluşan ikinci el apartman dairelerin fiyatı ise 40 bin, 2+1, 3+1'den oluşan sıfır apartman dairelerinin fiyatı ise 50-55 bin YTL'den başlıyor. Yaklaşık 130 m2 büyüklükteki apartman daireleri ise 90-100 bin YTL'den alıcı buluyor.

Coşkun'un söylediğine göre arz fazlasından dolayı kiralıkların getirisi eskisi gibi değil. Sıfır 2+1, 3+1 apartman daireleri, 300-500 YTL, dubleks daireler/villalar ise 400-600 YTL civarında kiracı bulabiliyor. Arsaya yatırımın çok karlı olduğunu söyleyen Coşkun'a göre Akyeni Köyü'ne bağlı Bozseki, Seyrantepe, Yeşiltepe, Balova, Yeşilsafir, Gürtaş ve Karapınar'da arsa yatırımı yapılabilir. Bu bölgelerde 300 m2 büyüklükteki arsalar 6 bin, 600 m2 olanlar 15 -20 bin, 5 bin m2 olanlarsa 50-75 bin YTL civarında satılıyor. Didim'e yakın Yalıköy ve Denizköy de yatırım yapmak için çok uygun yerler. Buralardaki arazilerin dönümü 10-50 bin YTL arasında değişiyor.

KUŞADASI 


Yazlık fiyatları 50 bin YTL'den başlıyor

Aydın'ın en popüler ilçelerinden biri olan Kuşadası'nda da ortaya çıkan tablo bildik; yaklaşık iki buçuk-üç yıl öncesine kadar emlak piyasasının en parlak zamanlarını yaşadığı bölgede, şimdi tam tersi bir durum var. Fakat emlakçılara göre bu durum alıcılar için büyük bir fırsat. Zaten emlakçıların deyimiyle Kuşadası'nda şu an tam bir "alıcı piyasası" oluşmuş durumda. Kuşadası RemaxPasha Ofisi'nden Süha Kumbasar da yatırımcılara konut almalarını öneriyor. "Çünkü" diyor Kumbasar, "Lüks ve pahalı konutlar dışında fiyatlar çok ucuzlamış, sayıları çok az olan alıcılar piyasayı kontrol altına almış durumdalar. Mülkünü satmak isteyenler ise fiyatlarını iyice ucuzlatmak zorunda kalıyorlar. Yapımı düşünülen ve halen yapımı süren golf alanlarıyla yakın gelecekte Kuşadası gayrimenkul piyasası hareketlenecek ve fiyatlar yükselecek"

Kuşadası'nda yazlıklar genelde 70 bin YTL'den başlayan fiyatlardan satılıyor. Kumbasar'a göre özellikle Akyar bölgesi her zaman alıcı bulabilen ve prim yapma potansiyeli en yüksek olan bölge. Akyar'da, yaklaşık iki hafta önce 2+1'den oluşan 70 m2 büyüklükteki bir dairenin 65 bin euro fiyattan satıldığından sözediyor. Kumbasar'ın söylediğine göre daha önce böyle bir ev 80-100 bin euro'dan alıcı buluyormuş. Yüksek prim yapmaya aday olan Türkmen Mahallesi Çevre Yolu'nun üst kısımlarındaki deniz manzaraları apartman daireleri de ilgi görüyor. Yüzme havuzlu, siteler içerisinde 3+1'den oluşan 110 m2 büyüklükteki daireler 65-70 bin euro'ya alıcı bekliyor.

Kuşadası'nda konutun aksine arsa fiyatları ise değerini koruyor. Soğucak Köyü ve sahil siteleri arsa satışları için talep gören yerler arasında başı çekiyor. Buralarda deniz gören arsaların m2 fiyatları 60-80 YTL civarında. Kuşadası'nda dükkanlar da yüksek fiyattan satılıyor. Akyar, " Özellikle Kuşadası'nın merkezinde, Kuyumcular Caddesi'nde ve turistlerin gezi alanları üzerindeki 10 yıllık kira bedeline satılması gereken dükkanlar yaklaşık 20 yıllık kira bedellerine satılabiliyor" diyor.

Bölgede konutların kiralık fiyatı ise 300-750 civarında. Popüler semtlerde ise kira bedelleri bin- bin 250 YTL'ye kadar çıkıyor.

Kuşadası Emlak Müşavirleri Derneği(KUŞEMDER) Başkanı Hüseyin Şentoker ise, bölgede 6 bin üzerinde satılık konut bulunduğunu belirtiyor. Durgunluktan dolayı konut fiyatlarının en alt seviyede olduğunu söyleyen Şentoker, "Bugün için Kuşadası'nda 50-60 binden 300 bin YTL'ye kadar geniş bir aralıkta konut bulmak mümkün" diyor. 
 


MARMARİS 


Emlak fiyatları bir yıldır yerinde sayıyor

Gönenç Emlak'tan Kemal Gönenç, durgunluğa rağmen konut fiyatlarında herhangi bir düşme olmadığından sözediyor.

Gönenç'in söylediğine göre yeni yapılan 2+1 daire ve dublekslerin fiyatları 120-170 bin YTL'den alıcı bulurken  3+1'den oluşan sıfır dubleks dairelerin fiyatı 180-250 bin YTL civarında. 5-10 yaş ve üzerindekiler ise 140-240 bin YTL fiyattan satılıyor. 2+1'den oluşan vasat bir daire 500 YTL'ye kiracı buluyor. Yeni dairelerde kiralık fiyatları 600-750 YTL aralığında. 3+1'den oluşan daire ve dublekslerde ise aylık kiralar 600 YTL'den başlayıp bin YTL'ye kadar çıkıyor.

 
Geri Dön