52 HES'in özelleştirme maratonu sona eriyor!

52 HES'in özelleştirme maratonu sona eriyor!Elektrik Üretim A.Ş'ye (EÜAŞ) ait hidroelektrik santrallerinin (HES) özelleştirme maratonu bugün sona eriyor19 gruba ayrılan, 52 adet HES'in özelleştirilmesi süreci bugün yapılacak olan Konya'da bulunan Dere ve İvriz HES'lerinin (Grup 8) nihai pazarlık görüşmesiyle tamamlanacak. Osmaniye'de bulunan Değirmendere, Karaçay ile Hatay'da bulunan Kuzuculu santrallerinin yer aldığı (Grup 11) ile Sivas'ta bulunan Koyulhisar ve Samsun'da bulunan Ladik-Büyükkızoğlu santrallerinin yer aldığı (Grup 12)'nin özelleştirme ihaleleri daha sonra yapılacak. Bugüne kadar tamamlanan HES ihalelerinde 427.2 milyon dolar gelir elde edildi. HES ihaleleri, toplam 613 teklifle yatırımcıların en fazla ilgi gösterdiği özelleştirmeler oldu.
Sabah

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

HES özelleştirme maratonu tamamlanıyor

Elektrik Üretim A.Ş'ye (EÜAŞ) ait hidroelektrik santrallerinin (HES) özelleştirme maratonu tamamlanıyor. 19 gruba ayrılan, 52 adet HES'in özelleştirilmesi süreci, yarın sona erecek. Bugüne kadar tamamlanan HES ihalelerinde 427,2 milyon dolar gelir elde edildi. HES ihaleleri, toplam 613 teklifle yatırımcıların en fazla ilgi gösterdiği özelleştirmeler oldu. Söz konusu ihalelerin açık artırma tur sayısında da 283 turla rekora ulaşıldı.
Elektrik Üretim A.Ş'ye ait hidroelektrik santrallerinin, 49 yıllığına işletme hakkının devredileceği özelleştirme ihalelerinde, yatırımcının en fazla ilgi gösterdiği HES, Kütahya'da yer alan Kayaköy (Grup 3) HES oldu. Kayaköy hidroelektrik santralinin özelleştirme ihalesine, 88 firma teklif verdi. Kayaköy Akarsu Santrali'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi ise 17,4 milyon dolarla Nema Kimya-Espe Ortak Girişim Grubu verdi.

Söz konusu ihalelerin açık artırma tur sayısında da 283 turla rekora ulaşıldı. 19 grup içinde yer alan akarsu santrallerinin ihalelerinde, en fazla açık artırma turunun gerçekleştiği nihai pazarlık görüşmesi, Isparta'da bulunan Kovada 1 ve Kovada 2 HES'lerinin ihalesi oldu. Söz konusu ihalede, 283 adet açık artırma turu gerçekleşti.
Akarsu santral ihalelerinde en yüksek tutar ise Bozkır, Ermenek ve Göksu (Grup 7) HES'lerinin özelleştirme ihalesinde elde edildi. Söz konusu ihalede en yüksek teklifi 86,4 milyon dolarla Fırat Enerji Üretim Otoprodüktör A.Ş verdi. HES'lerin özelleştirme maratonu da yarın yapılacak olan Konya'da bulunan Dere ve İvriz HES'lerinin (Grup 8) nihai pazarlık görüşmesiyle tamamlanacak. Dere HES'inin kurulu gücü 0,600 MW, İvriz HES'inin ise 1,040 MW.

Bu arada, Osmaniye'de bulunan Değirmendere, Karaçay ile Hatay'da bulunan Kuzuculu santrallerinin yer aldığı (Grup 11) ile Sivas'ta bulunan Koyulhisar ve Samsun'da bulunan Ladik-Büyükkızoğlu santrallerinin yer aldığı (Grup 12)'nin özelleştirme ihaleleri daha sonra yapılacak. Özelleştirme ihaleleri, söz konusu HES'lerden birinin afet bölgesinde yer alması ve bir diğerinin kaya anıt olması nedeniyle sorunların çözümlenmesinin ardından gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, güçlendirme çalışmalarının yapılması ve gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Söz konusu 2 grup HES, akarsu santrallerinin özelleştirme sürecinde 4-24 Mayıs tarihleri olarak belirlenen takvimde, mevcut sorunlar nedeniyle yer almamıştı.
Referans