Çukurova Balkon

6 maddede site ortak kullanım alanlarının sigortası!

6 maddede site ortak kullanım alanlarının sigortası! 6 maddede site ortak kullanım alanlarının sigortası!

Konut Siteleri Yönetimleri Danışmanı Nihat Dönmez 'site ortak alanlarının sigorta ettirilmesi' konusunu Emlakkulisi.com okurları için kaleme aldı. İşte Nihat Dönmez'in yazısı...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


1-) Üzerindeki yapı, yapılar arsası ve makine ekipmanı ile birlikte  bir bütün olarak sitenin sigorta ettirilmesi, kat malikleri/temsilciler kurulunun bu konuda alacağı bir kararla mümkündür.


2-) Bu karar alındıktan sonra yönetim kurulu hukuki-mali-idari-sosyal boyutlu bir çalışma yapar ve muteber gördüğü firmalardan teklifler alır.


3-) Bu teklifleri değerlendirme üzere , kurul, bir komisyon oluşturmamışsa, yönetim kurulu dışarıdan da destek alarak teklifleri değerlendirir.


4-) Sigorta bedelini, risklerin değerlendirme –ekspertiz raporu belirlemesine rağmen, kurulun ayırdığı bir bütçe varsa, bazı kalemlerde yapılacak tasarruflar ile denk bütçe prensibine azami ölçüde sadık kalınır.


5-) Kat malikleri,sigorta bedeline arsa payları oranında katılır. Yönetim planında bunun dışında bir hüküm varsa geçersizdir.Aynı şekilde oluşacak risk  gerçekleşmesi durumunda, alınacak olan sigorta bedelinin kat malikleri arasında paylaştırılması ve gerekli yerlere harcanması esastır.


6-) Deprem sigortası, bağımsız bölüm sigortası vb. sigorta ettirmeler, site ortak alanlarının sigorta ettirilmesinden farklı ve  kanun, yönetmelik,mevzuata maddelerine ve sözleşme hükümlerine tabidir.


www.konutsitesiyonetimi.com   


Nihat DÖNMEZ Site Yönetimleri Danışmanı

Makine Mühendisi-Emlak Müşaviri- Üniversite Eğitmeni6 maddede site ortak alanlarından tahliye!