7 soruda ertelenen Emlak Konut Saraçoğlu ihalesi!

7 soruda ertelenen Emlak Konut Saraçoğlu ihalesi! 7 soruda ertelenen Emlak Konut Saraçoğlu ihalesi!

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın dev projesi Ankara Çankaya Saraçoğlu ihalesiyle ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Peki ihale iptal mi edildi yoksa ertelendi mi? İşte 7 soruda Emlak Konut Saraçoğlu ihalesinin ertelenme süreci...


20 Mart 2018 tarihinde Ankara'da düzenlenen basın toplantısıyla tanıtılan Emlak Konut Saraçoğlu projesinin toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum,  Ankara   Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen katılmıştı. Ancak dev projeleyle ilgili beklenmedik bir gelişme yaşandı. İşte 7 soruda Emlak Konut Saraçoğlu ihalesinin ertelenme süreci...


1- İhale iptal mi edildi?

İhale iptal edilmedi, ertelendi. 

2- Kim dava açtı?

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Danıştay'a dava açtı. Mimarlar Odası, 17 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'a dava açtı.

3- Neden ertelendi?

Danıştay 10. Dairesi, davayla ilgili ilk incelemelerini yaptı ve Kızılay Saraçoğlu Mahallesi'nin Emlak Konut'a devrini düzenleyen Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

4- Bakanlar Kurulu'nun kararı neyi kapsıyor?

Bakanlar Kurulu kararı şu şekilde; "Yenişehir ve Namık Kemal mahallelerinde bulunan mülkiyeti Hazine'ye ait 14 taşınmazın Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ. ile gayrimenkul satış vaadi ve arsa payı karşılığında hasılat paylaşımı esasına göre inşaat sözleşmesi yapılmak suretiyle değerlendirilmesi, 4706 sayılı Kanun'un 7. maddesine göre Bakanlar Kurulunca kararlaştırılmıştır."

5- İhale ne zaman yapılacak?

İhalenin ne zaman yapılacağı açıklanmadı. İleri bir tarihe ertelendiği belirtildi. 

6- Emlak Konut açıklama yaptı mı?

Emlak Konut konuyla ilgili 19 Nisan 2018 tarihinde, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda şu şekilde bir açıklama yayınladı: "Şirketimiz projelerinden olan ve 26.04.2018 Perşembe günü saat 14:30'da 1.Oturumu yapılması planlanan Ankara Çankaya Saraçoğlu Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi'nin i halesi, hukuki süreç tamamlanana kadar ileri bir tarihe ötelenmiştir"

7- Saraçoğlu projesi nasıl yapılacaktı?

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, Saraçoğlu Mahallesi'ni geçmişine uygun olarak Türk Evi temasının yansımalarını göreceğimiz şekilde yeniden projelendirdiklerini açıklamıştı. Kurum, "Bütün yapılar korunarak bugünden daha yeşil ve tüm Ankara halkının daha aktif bir halde kullanacağı bir mahalle olarak yapılmasını planlıyoruz. Baktığımız zaman Saraçoğlu Mahallesi günümüzde Ankara gibi büyük bir şehrin ortasında gürültüden ve yoğunluktan uzak olması sayesinde huzur veren bir mekan olarak nitelendirilse de, aynı zamanda bölgenin atıl kalmasına ve zamanla yenilenme ihtiyacı duymasına sebep olmuştur" demişti. 

Emlak Konut Saraçoğlu ihalesi ertelendi!
 

Esra Nur AÇKI/Emlakkulisi.com