04 / 07 / 2022

75 bin TL biriktirene 15 bin TL konut desteği!

75 bin TL biriktirene 15 bin TL konut desteği!

Beklenen uygulama başladı. Konut hesabında en az 3 yıl birikim yapıp ilk evini alanlara devlet katkısı ödenecek. 5 yılda 75 bin lira biriktiren, 15 bin lira alacak.Türk vatandaşlarının yurt içinde ilk konutlarını almalarını desteklemek amacıyla hayata geçirilen 'konut hesabı' uygulaması dün başladı. Devlet katkısından yararlanarak ev almak isteyenler, bankada hesap açıp birikim yapmaya başlayabilecek. Hesaba, açılışında bir kereye mahsus 30 bin liraya varan bir tutar yatırılabilecek. Devlet katkısından yararlanmak için konut alım tarihinden önce en az 3 yıl boyunca, aylık en düşük 250, en çok 2 bin 500 lira yatırmak gerekecek. Ödemeler 3'er aylık dönemler halinde de yapılabilecek. Bu durumda 3 ayda bir en az 750, en fazla 7 bin 500 TL yatırılabilecek. Ödeme süresi 36-47 ay olanlar hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'i (ödenecek tutar 13 bin lirayı geçemeyecek); 48-59 ay olanlar yüzde 18'i (ödenecek tutar 14 bin lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20'si (ödenecek tutar 15 bin lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak. 60 ayda 75 bin lira biriktirene, 15 bin lira ödenecek. Devlet katkısı ödemesi için ev alım tarihinden itibaren 6 ay içinde bankaya başvurulacak.


DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Konut hesabıyla ilgili yönetmelik değişikliği yapıldı. Buna göre; hesabın açıldığı tarihte tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal sahipleri adına konut hesabı açılamayacak. Konut hesabının vade sonu tarihinin resmi tatile gelmesi durumunda takip eden ilk iş gününde ödeme yapılabilecek.Ev alacaklara devlet desteği başladı!Takvim

Haber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Konutu olmayan dar gelirli vatandaşları devlet desteğiyle konut sahibi yapmak amacıyla çıkarılan konut teşvikinin villa sahiplerini de kapsadığı ortaya çıktı. Durumu sonradan fark eden hükümet, yönetmelikte yaptığı değişiklikle, villa sahipleri ile arsasını müteahhide verip çok sayıda daire alma potansiyeli taşıyan gecekondu sahiplerine devlet desteği yolunu kapattı.


Hükümet, hiç konutu olmayanları tasarrufa yöneltip konut sahibi yapmak için yasa çıkardı. Düzenlemeyle bankalarda konut hesabı açıp buraya her ay en az 250 lira para yatıranlara, konut alımı aşamasında 15 bin liraya kadar devlet desteği verilmesi kararlaştırıldı. Yasal düzenlemenin ardından uygulamaya açıklık getiren “Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik” geçtiğimiz şubat ayında yayımlanarak sistem başlatıldı. Ancak, yönetmelikte yer alan ‘yapı kullanma izin belgesi' ifadesinin özellikle villa sahipleri ile gecekondu sahiplerine amaç dışı avantaj sağladığı fark edildi.


CÜMLEYE OPERASYON

Yönetmeliğin 4'üncü maddesinde konut yardımından yararlanamayacaklar sıralanırken “yapı kullanma izin belgesini haiz müstakil tapu sahipleri” ifadesine yer verildi. Böylece, konut hesabının açıldığı tarihte tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı ve yapı kullanma izin belgesini haiz müstakil tapu sahiplerinin adına konut hesabı açılamayacağı hükme bağlandı. Ancak, dün (Cuma) yönetmelikte yapılan değişiklikle yapı kullanma izin belgesi şartı kaldırıldı, “müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal” sahiplerine devlet desteği verilemeyeceği düzenlemeye konuldu.


BOĞAZDAKİ VİLLA

Yönetmeliğin eski hali, iskan yani oturma izni alınmış konutu olanları devlet desteği dışında bırakırken, iskansız konut sahiplerine 15 bin liralık devlet desteğine başvuru hakkı getiriyordu. Değişiklikle yapı kullanma izin belgesi şartı yönetmelikten çıkarılınca, iskanı olsun ya da olmasın müstakil tapusu olan tüm konut sahipleri destek kapsamı dışına itilmiş oldu. Değişikliğin gerekçesi hakkında bilgi veren yetkililer, başta İstanbul Boğazı olmak üzere ülkenin bir çok yerinde iskanı olmayan çok değerli villa ve gecekondu olduğunu, yönetmeliği değiştirerek bu konut sahiplerine destek kapılarını kapattıklarını söylediler.


MAHKEME KARARI OLMADAN YIKILAMAZ

Yetkililer, düzenlemeyle asıl olarak konutu olmayan vatandaşların hedeflendiğini, ancak izin belgesi şartının yanlış anlamalara neden olduğunu belirttiler. Yetkililer, “Geçmişte iskan kültürü olmadığı için bir çok konut bugün hala yapı kullanma izin belgesi olmadan kullanılıyor. Örneğin boğaza nazır çok sayıda villanın halen yapı kullanma izin belgesi yok. Mahkeme kararı olmadan yıkamıyorsun. Mahkeme de yıkım kararı vermiyor. Düzenleme değişikliğiyle bu tür tapu sahiplerinin dar gelirli vatandaşları hedefleyen devlet desteğinden yararlanmaları önlenmiş oldu” dediler.


Sözcü