Ev almak isteyenlere 29 bin TL devlet desteği müjdesi!

Ev almak isteyenlere 29 bin TL devlet desteği müjdesi! Ev almak isteyenlere 29 bin TL devlet desteği müjdesi!

Ev almayı düşünler için devlet tarafından sunulan güzel olanaklar dikkat çekiyor. Bu kapsamda devlet her vatandaşı ev sahibi yapmak için destek vermeye devam ediyor. Ev almak isteyen vatandaşlar konut hesabı açarak birikimlerine 29 bin TL devlet desteği alabiliyor.Ev almak isteyenler için güzel haberler peş peşe geliyor. Bu anlamda devlet ev alana destek vermeye devam ediyor. Takvim'de yer alan habere göre; konut hesabı, vatandaşların uzun vadeli birikim yapmalarına imkan sunan ve gerekli şartların sağlanmasıyla beraber Devlet katkısının da birikime eklendiği bir tasarrufa teşvik çalışması oluyor. Konut hesabı, yurt içinde ilk ve tek konut satın almalarına desteklemek için hayata geçirildi. Konut hesabı uygulamasıyla ev birikimi yapanlara devletin desteği arttı. 25 bin TL olan konut desteği 29 bin TL'yi aştı. İlk ödemeler bu yıl yapılıyor. Peki, Konut hesabı nasıl açılır? Konut hesabı nedir? Hangi bankalarda konut hesabı açılıyor? İşte tüm merak edilenler...

EV ALANA DESTEK

Konut hesabı uygulamasında devlet katkısı yeni yılda artıyor. 5 yıl birikim yapan ilk evini aldığında 30 bin lira alabilecek. 5 yıl veya daha uzun sürede 121 bin 334 lira biriktirene, ev aldığında 30 bin 333 lira katkı ödemesi yapılacak.

Bankada 3-5 yıl düzenli birikim yapanlara ilk evini aldıklarında devlet katkısı verilmesini içeren konut hesabında tutarlar, yeni yılda yüzde 22.58'lik yeniden değerleme oranı hesaplanarak yükselecek.

Bu durumda, hesaba aylık ödemede alt sınır 475,82, üst sınır 4 bin 758 liraya çıkacak. Hesaba açılışta bir defada yatırılabilecek azami tutar da 57 bin 96 liraya yükselecek. Devlet katkısı tavanı ise 24 bin 746 liradan 30 bin 333 lira olacak.. 5 yıl veya daha uzun sürede 121 bin 334 lira biriktirene, ev aldığında 30 bin 333 lira katkı ödemesi yapılacak. 

TEK FIRSAT  TOKİ  DEĞİL

TOKİ projelerinin de olduğu alanlarda oturmak istemeyen veya şartları yerine getiremeyen vatandaşlar için başka cazip fırsatlar da bulunuyor. Bunların başında devlet tarafından destek verilen konut hesabı uygulaması geliyor.. Konut hesabına 30 bin TL'yi aşan hibe desteği veriliyor.

KONUT HESABI NEDİR?

Konut hesabı, vatandaşların uzun vadeli birikim yapmalarına imkan sunan ve gerekli şartların sağlanması ile beraber devlet katkısının da birikime eklendiği bir tasarrufa teşvik çalışmasıdır. Konut hesabı, yurt içinde ilk ve tek konut satın almalarını desteklemek için başlandı.

KONUT HESABI NASIL AÇILIR?

Konut hesabı açmak için kimliğinizle beraber Türkiye'de kurulu mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırmalısınız. Konut hesabı açtırabilmek için üzerinize kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal bulunmaması gerekiyor. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor. 18 yaşından küçükler için veli ya da vasi tarafından konut hesabı açılabiliyor.

DEVLET KATKISI NEDİR?

Ödemelerini 3 yıl boyunca düzenli olarak para yatırma ve çekme limitine uygun şekilde yapan vatandaşlar, konut edinimi tarihinden itibaren altı ay içerisinde banka şubesine gidip konut tapusu ile başvuda bulunabiliyor. Banka ilk on iş günü içinde isteği Bakanlığa iletiyor ve Bakanlığın uygun bulması durumunda Devlet Katkısı tutarı hesaba gönderiliyor.

DEVLET KATKISI NASIL HESAPLANIR?

Devlet katkısının hesaplanması yapılırken, konut edinim tarihindeki birikim esas alınıyor. Devlet Katkısı katılımcı tarafından konut hesabına yapılan düzenli ödeme süreleri esas alınarak hesaplanıyor. Ziraat Bankası tarafından açıklanan verilere göre, devlet katkısı düzenli ödeme süresi:

36 ila 47 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 15'idir. Ancak, ödenecek tutar 16 bin 313 Türk Lirasını geçemez.
48 ila 59 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 18'idir. Ancak, ödenecek tutar 17 bin 568 Türk Lirasını geçemez.
60 ay ve üzeri olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 25'idir. Ancak, ödenecek tutar 24 bin 746 Türk Lirasını geçemez. Bu ibare bu yıl itibarıyla 30 bin 323 TL olarak değişti.

KONUT HESABI AÇILIŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Ziraat Bankası'nın açıkladığı verilere göre,
- Aylık ödemelere ilişkin alt sınır 388 TL üst sınır 3 bin 881 TL'dir.
- Üç aylık ödemelere ilişkin alt sınır 1.164 TL üst sınır 11 bin 644 TL'dir.

Açılış sırasında bir kere olmak üzere azami 46 bin 579 TL'ye kadar para yatırılabiliyor. Bu tutarlar her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 04.01.1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında yükseliyor.

İlk kez ev alacaklar dikkat! Konut hesabından kimler yararlanabilir?

İlk kez ev alacaklara devlet desteği!