8 kişinin zenginliği 3.6 milyar kişinin servetinden fazla!

8 kişinin zenginliği 3.6 milyar kişinin servetinden fazla!



İngiliz yardım kuruşulu Oxfam'ın verilerine göre, dünyanın en zengin sekiz kişisinin serveti, dünyanın yarısını oluşturan 3.6 milyar nüfusun servetine eşit.


İngiliz yardım kuruşulu Oxfam'ın verilerine göre, dünyanın en zengin sekiz kişisinin serveti, dünyanın yarısını oluşturan 3.6 milyar nüfusun servetine eşit.


Yarın Davos'ta toplanacak Dünya Ekonomik Forumu öncesi bir rapor yayınlayan Oxfam, zengin ve yoksul arasındaki uçurumun daraltılması için hükümetleri ve iş dünyasını göreve çağırıyor.


Zengin ve yoksul arasındaki eşitsizliğin sanılandan daha büyük olduğunu vurgulayan Oxfam, özellikle hükümetlerin vergi cennetlerinin işleyişini sona erdirmek için beraber çalışması gerektiğini vurguluyor.


Oxfam'ın raporunu hazırlarken yararlandığı, Mart 2016'da yayınlanan Forbes'un milyarderler listesinin ilk sırasında 75 milyar dolrlık servetiyle Microsoft'un kurucusu Bill Gates var.


Listenin geri kalanında İspanyol tekstil devi Inditex'in kurucusu Amancio Ortega, yatırımcı Warren Buffett, Meksikalı iş adamı Carlos Slim Helu, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, Facebook'un yaratıcısı Mark Zuckerberg, Oracle'ın kurucusu Larry Ellison ve New York'un eski belediye başkanı Michael Bloomberg var.



'Öfke artacak'

Yoksulluğa karşı mücadele eden bir kuruluş olan Oxfam, daha önce 62 kişinin dünyanın yarısının servetini elinde tuttuğunu açıklamıştı; ancak İsviçre Bankası Credit Suisse'den aldığı yeni veriyle bunu sekiz kişiye düşürdü.


Kurum, eğer eşitsizlikle mücadele etmek için gereken önlemler bir an önce alınmazsa bireylerin öfkesinin daha çok büyüyeceğini, ABD'de Donald Trump'ın başkan seçilmesi ya da İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmak için referandumda Brexit'ten yana tavır alması gibi köklü siyasi değişikliklerin olacağını söylüyor.


'Vergi cennetleri eşitsizliği körüklüyor'

Şirketlerin ve hükümetlerin sadece rekabet etmemesi gerektiğini, aynı zamanda çalışan hakları için işbirliği yapması gerektiğini vurgulayan rapor, zenginlerin vergi cennetlerini kullanmasının eşitsizliği körüklediğini aktarıyor.


Rapora göre büyük şirketler ve zenginler, maaşların düşmesi ve politikalar üzerinde etkilerini kullanarak eşitsizliği artırıyor.


Dünya Bankası'nın eşitsizliği azaltma hedefine ulaşması için, zenginlere uygulanan verginin artırılması ve çalışanların daha adil bir şekilde maaş kazanması için hükümetlerin işbirliği yapması gerektiğine dikkat çekiliyor.


Hükümetlerin 'vergi cennetleri' çağını sona erdirmek için beraber çalışması gerekliliğinin altı çiziliyor.


Davos'taki zirveye katılacak olan Oxfam'ın direktörü Winnie Byanyima, "10 kişiden biri günde neredeyse iki doların altında bir parayla geçinirken bu kadar servetin birkaç kişinin elinde olması korkunç. Eşitsizlik, yüz milyonlarca insanın yoksulluk içinde yaşamasına yol açıyor, toplumlarımızı parçalıyor ve demokrasimizi zayıflatıyor" diyor.


BBC


Haber Dünya'da şöyle yer aldı;

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın Davos’ta yapılacak Dünya Ekonomik Forumu öncesinde gelir eşitsizliğine dikkati çekmek amacıyla hazırladığı rapora göre, en zengin 8 kişinin serveti 426 milyar Dolar’ı bulurken, en yoksul 3.5 milyar kişinin sahip olduğu varlıkların toplamı 409 milyar Dolar’da kaldı.


Gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderek artığına dikkat çekilen raporda, 1988- 2011 yılları arasında küresel gelir 11.9 trilyon Dolar artarken, en zengin yüzde onluk dilimin bu artışın yüzde 45’ini elde ettiği ifade edildi.


Dünyanın en zengin 8 kişisi ve sahip oldukları servetler ise şöyle;

1)Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in serveti 75 milyar Dolar.

2)İspanyol markası Zara’nın sahibi Amancio Ortega'nın serveti 67 milyar Dolar.

3)Warren Buffet'ın serveti 60.8 milyar Dolar.

4)Meksikalı Carlos Slim Helu'nun serveti ise 50 milyar Dolar.

5)Amazon’un sahibi Jeff Bezos'un serveti 45.3 milyar Dolar.

6)Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'un serveti 44.6 milyar Dolar.

7)Oracle’nin patronu Laryy Ellison'un serveti 43.6 milyar Dolar.

8)Michael Bloomberg'in serveti 40 milyar Dolar.

Dünya


Haber Takvim'de şu şekilde yer aldı


UluslararasI yardım kuruluşu Oxfam, 8 milyarderin servetinin, dünya nüfusunun yaklaşık yarısının varlığına eşit olduğunu açıkladı. Rapora göre, Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in başı çektiği en zengin milyarderlerin sahip olduğu 426 milyar dolarlık servet, dünya genelinde 3.6 milyar kişinin varlığına denk geliyor. Forbes'un 'en zenginler' listesi ve Credit Suisse'ten derlenen verilerle hazırlanan raporda, dünyadaki fakirlerin yarısının yüzde 70'inin düşük gelirli ülkelerde yaşadığı aktarıldı. Raporda, en zenginlerin yüzde 1'inin 2015'ten bu yana dünyanın geri kalanından daha zengin olduğu belirtilerek, gelecek 20 yılda 500 kişinin 2.1 trilyonluk servete sahip olmasının öngörüldüğü kaydedildi. Raporda en büyük 10 işletmenin toplam gelirinin 180 en yoksul ülkenin toplam gelirinden daha fazla olduğu ifade edildi.



Takvim