81 ilde 50 bin lojman satılacak!

81 ilde 50 bin lojman satılacak!Sıfır konuttaki kredi kampanyalarının benzeri kamu lojmanları için de uygulanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması kapsamında başlattığı çalışma kapsamında 81 ilde 70 bin TL'den başlayan fiyatlarla 50 bin lojman satılacak...


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması hedefiyle başlatmış olduğu çalışma kapsamında satışa çıkarılan ve koronavirüs sebebiyle ara verilen lojman satışları yeniden başlıyor. 

Toplamda 50 bin konutun satılacağı çalışma kapsamında 10 şehirde bu zamana kadar bin 600'den fazla lojmanın satışı yapılırken, Temmuz'da yeni başlayacak ihaleler için ilk ilan ise  Ankara  için verildi. Yeni Şafak'tan Kenan Biter'in haberine göre; il genelinde 405 adet kamu konutu için 70 bin TL'den başlayıp 400 bin liraya kadar çıkan çeşitli büyüklüklerde konutlar yer alıyor.

Sıfır konuttaki kredi kampanyalarının benzeri kamu lojmanları için de uygulanıyor. Bankalar kamu konutu alanlara 0,74 kar oranı ile 12 ay ödemesiz kredi imkanı sunuyor.

Kamu bankalarının konut kredilerine yönelik hayata geçirdiği kredi paketleri ile faizler 0,64 ile tarihin en düşük seviyelerine düşerken, kredi avantajını fırsata çevirmek isteyen vatandaşlar ise konut hayalini gerçekleştirmek için harekete geçti.

Faizlerdeki düşüşle birlikte kredi başvurularında yoğunluk meydana gelirken sektör temsilcileri ise Haziran için şimdiden 130 bin adetlik rekor konut satışının gerçekleşebileceğini öngörüyor. 

SATIŞLAR YENİDEN BAŞLADI

Diğer yandan kamu bankalarının kredi paketleri sonrası ortaya çıkan fiyat avantajını fırsata çevirmek isteyen mal sahipleri konut fiyatlarını bir gecede 150 bin TL artırdı. 

Konut hayali kuran vatandaş düşen faizlerle ortaya çıkan fiyat avantajını fırsatçılara kaptırmamak için uygun fiyatlı konut için arayışa başlarken yılbaşında satışa çıkarılan fakat koronavirüs sebebiyle ara verilen kamu lojmanlarının satışları da yeniden başlatıldı. 

250 BİN LOJMAN VAR!

Ülke genelinde kamuya ait 250 bine yakın kamu lojmanı yer alırken bu konutlardan savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetleri için kullanılan yaklaşık 140 bin lojman ile kampüs alanında yer alan ve hizmet binalarıyla bütünleşik olan yaklaşık 59 bin lojman satışa çıkarılmayacak.

Bu konutlar dışında kalan 50 bin lojmanın satışa sunulacak. 

2020'DE 8 BİN 500 ADET SATILACAK

Ocak ayı itibariyle Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bolu, Muğla ve Antalya'da ekspertiz işlemleri bitirilen ve satışa çıkılan kamuya ait lojmanlardan bin 600'den fazlasının satışı yapıldı.

Bu konut satışlarından hazineye 418 milyon TL katkı sağlandı. Koronavirüs salgını sebebiyle satışlarına ara verilen konutlardan 8 bin 500 adetinin daha 2020 yılı içerisinde ihaleye çıkılması öngörülüyor. Söz konusu konutların satışından ise devletin kasasına 1.5 milyar TL gibi bir katkı sağlanması planlanıyor. 

405 ADET DAİRE İÇİN İLAN ÇIKILDI

Normalleşme adımlarıyla birlikte ihaleler yeniden başlarken ilk ilan ise Ankara için çıkıldı. Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören İlçelerinde yer alan 405 adet kamu konutu açık teklif usulü ile ayrı ayrı satılacak. Söz konusu konutların satış ihaleleri 1- 20 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacak.

70 BİN TL'DEN BAŞLIYOR

55 metrekareden 200 metrekareye kadar değişiklik gösteren büyüklükte, çeşitli katlarda 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1'lerden oluşan konutlar için 70 bin liradan 400 bin liraya kadar tahmini bedel belirlendi. Başkent Milli Emlak Dairesi tarafından düzenlenecek ihaleler ile Temmuz'da satışa çıkarılacak dairelere talip olacakların konut fiyatının yüzde 10'u kadar geçici teminat ödemesi gerekli. Örnek verilmesi gerekirse; Çankaya Bahçelievlerde 280 bin TL tahmini bedelli 100 metrekare 3+1 bir daire için 28 bin TL teminat bedeli ödenirken, Keçiören'de 70 bin TL tahmini bedelli 60 metrekare 2+1 konut için ödenecek teminat bedeli 7 bin TL oluyor. 

Ekspertiz çalışmaları süren diğer kamu lojmanlarının da yakın tarihlerde il ve ilçe bazında ihaleye çıkarılması bekleniyor.

0,74 KAR ORANI İLE 12 AY ÖDEME YOK

Sıfır konutta faizler 0,64'e kadar düşürülürken kamu lojmanları için de özel kredi paketleri açıklanıyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün yaptığı protokoller çerçevesinde 5 banka kamu lojmanları için kredi desteği devam ederken en uygun oran ve ödeme planı ise Vakıf Katılım'da bulunuyor. Banka kamu lojmanı almak isteyenlere azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,74 kâr oranı ile kredi fırsatı sunarken, Emlak Katılım da kamu lojman satışlarına 120 ay vadeye kadar tüm vadelerde yüzde 0,76 oran ile kredi veriyor.

Kamu lojmanları için Emlak Katılım, Vakıf Katılım, İş Bankası, Kuveyt Türk ve Garanti Bankası kredi desteği sağlıyor. 

KONUTTA OTURAN MEMURA ÖNCELİK

Açık ihale yöntemiyle satışı yapılacak devlet lojmanlarından kat mülkiyeti kurulanlarda oturanlara, ikamet ettikleri lojmanın ihalede oluşan bedeli üzerinden öncelikli olarak satın alma hakkı tanınacak. İkamet ettiği lojmanı satın almak isteyen memurlar için 5-7 ve 10 yıl süreyle ödeme seçenekleri tanınıyor. 

Satış ihalesinde en yüksek bedel ve ödeme koşullarını kabul eden memur, ihale bedelini 5 yılda ödemek istemesi durumunda oturduğu lojmanı satın alabilecek.

Lojmanı alan memur, konutun yüzde 20'sini peşin kalan tutarı 60 ay, yüzde 25'i peşin kalan tutarı 84 ay, yüzde 30'u peşin kalan tutarı 120 ay olmak üzere TÜFE oranında artışlarla taksitli şekilde ödeyebilecek. TÜFE en fazla yüzde 12 olarak hesaplanacak.

EN YÜKSEK TEKLİFİ VERENE SATILACAK

Peşin satın alma tercihinin kullanılması durumunda memura ihale bedeli üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak. Memurun oturduğu lojmanı satın almak istememesi halinde ise kamu konutu ihalede en yüksek teklif veren istekliye peşin veya yüzde 25'i peşin olmak üzere 24 aya kadar taksitle satışı yapılacak. 

Satışa çıkarılan kamu konutları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlüklerinin online kanalları üzerinden açıklanıyor.

Lojman satışları yeniden başladı!