9 milyon imar barışı başvurusu var!

9 milyon imar barışı başvurusu var!

İmar barışı uygulaması kapsamında başvuruların yeni yılda 3 ay daha uzatılması ve ödemelerde taksit imkânı olması gerektiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 9 milyon kişinin imar barışından faydalandığını açıkladı.


İmar barışından herkesin yararlanması için sürenin uzatılması gerektiğini söyleyeb Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın imara aykırı, ruhsatsız ya da ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılmasını hedeflediği imar barışı düzenlemesi başvuru ve ödemeleri ay sonunda bitiyor. 8 Haziran’da başvuruların başladığı bu düzenlemeye 9 milyon vatandaşımız başvurdu. Bu başvurularla birlikte devletimiz yaklaşık 7 milyar 511 milyon lira gelir elde etti. Bakanlık tarafından ülkemizin genelinde 12 ile 14 milyon arasında kaçak yapı olduğu tespit edilmişti. Bu yapıların tümü için imar ve iskân sorununun çözülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

''Süre uzatılsın, ödemeler değişsin''

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre Palandöken, imar barışından yararlanmak amacıyla e-devlet üzerinden başvuru yapanların Yapı Kayıt Belgesi ücretini 31 Aralık 2018’e kadar ödemesi gerektiğini hatırlattı. Palandöken, “Bugüne kadar 9 milyon başvuru oldu. Halen imar barışından yararlanacak 3 ile 5 milyon arasında vatandaşımız var. Hedeflenen 13 milyon başvuru amacına ulaşabilmek, devletimizin daha çok gelir elde etmesi, ekonomimizin daha çok kazanması ve tüm kaçak yapıların kayıt altına alınabilmesi için son fırsat 31 Aralık’ta bitiyor. Bununla birlikte başvuru yapıp Yapı Kayıt Belgesi ücretini yıl sonuna kadar ödeyemeyenlerin başvurusu iptal edilecek. Bundan hem vatandaş hem de devlet kaybetmiş olacak. Bu düzenlemeden en çok dar gelirli vatandaşlarımız yararlanıyor. Bu vatandaşlar ve esnafımız için gayrimenkul değerinin yüzde 3’ü ve yüzde 5’i kadar yapılması gereken ödeme tutarı oldukça yüksek bir rakam olabiliyor. Bu nedenle imar barışına başvuru süresi yıl sonundan itibaren 3 ay daha uzatılmalı ve Yapı Kayıt Belgesi ücretleri 3 taksitte tahsil edilebilmeli” ifadelerini kullandı.

İmar barışı başvurularında süre uzayacak mı?

İmar barışında harç ücreti yanlışlığı!

İmar barışına başvuranlar dikkat!