ABD, büyük yoksulluğun eşiğinde

ABD, büyük yoksulluğun eşiğinde

Saygın İngiliz gazetesi Independent yaptığı haberde dünyanın en zengin ülkesi ABD'nin büyük bir yoksulluğun eşiğinde olduğunu yazdı.


Yaşanmakta olan kredi krizinin bu yoksullaşmanın ön sinyalleri olduğunu yazan gazete, "Kredi krizinin yaşanmakta olduğu günümüzde ABD'de 28 milyon kişi yoksul ve yaşam mücadelesi veriyor. Önümüzdeki dönemde New York'ta yardım kuyrukları görebiliriz" diye yazdı.

İstatistiklere göre ABD'nin ciddi bir ekonomik durgunluğun eşiğinde olduğunu, bu durgunlukla birlikte çok kısa sürede rekor sayıda Amerikalı'nın kendilerine ve ailelerine yiyecek bulmakta bile zorluk çekmeye başlayacaklarını yazan gazete, şu anda açlık seviyesinin altında bulunan Amerikalı sayısının da 28 milyon kişi ile gıda yardımı programının başlatıldığı 1960 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktığını yazdı.

Dev bankadan rekor zarar

İsviçre'nin en büyük bankası UBS, bu yılın ilk çeyreğinde, 12.1 milyar dolar düzeyinde bir zarar beklediğini açıkladı. Bankadan yapılan açıklamada, zararların yanı sıra ABD'deki mortgage krizi nedeniyle, emlak değerlerindeki azalma sebebiyle, aktif değerlerinde 19 milyar dolarlık daha azalma görüleceği kaydedildi. 2007 yılında aktif değerlerdeki 18.4 milyar dolarlık azalma ile birlikte bankanın toplam kaybı 37 milyar dolara ulaştı. Öte yandan, Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank'ın da, mortgage krizi nedeniyle, bu yılın ilk çeyreğinde 4 milyar dolarlık zarar beklediği bildirildi.

(Akşam)